Najnowsze wiadomości z kraju

Mariusz Błaszczak: Kierwiński zhańbił mundur polskiego policjanta

Policjantów wykorzystano do partyjnej gry; to zhańbienie munduru polskiego policjanta i wystarczający powód, by szef MSWiA Marcin Kierwiński odszedł z urzędu – powiedział w środę przedstawiając wniosek o wotum nieufności ministra przedstawiciel wnioskodawców Mariusz Błaszczak (PiS).

Błaszczak argumentował, że Kierwiński jest odpowiedzialny za ataki na protestujących rolników, jakie miały miejsce 6 marca tego roku, a w przeddzień demonstracji zasłynął z prowokacyjnych wypowiedzi. “Otóż podgrzewał emocje, zamiast je studzić. Mówił o zakazie wjazdu ciągników, maszyn rolniczych do Warszawy” – uzasadniał poseł PiS. Dodał, że z informacji, jakie uzyskał od policji, wie, że “policja wcale się nie przeciwstawiała temu, żeby maszyny rolnicze mogły do Warszawy wjechać”.

“Mieliśmy do czynienia z ręcznym sterowaniem policją, z taką decyzją, która musiała zapaść w MSWiA” – ocenił Błaszczak. Podkreślił, że 6 marca na urlopie przebywał komendant stołeczny policji, komendant główny policji, co zdaniem posła “też można traktować jako sposób na ręczne sterowanie wydarzeniami” w stolicy.

“Kiedy do tego dodamy obecność w MSWiA już nie pułkownika, tylko generała (Krzysztofa) Bondaryka, jako dyrektora, to przypominają nam się te wszystkie schematy działania, jakich używał podpułkownik (Bartłomiej) Sienkiewicz, kiedy był ministrem spraw wewnętrznych i administracji, kiedy to płonęła budka przy ruskiej ambasadzie, więc można powiedzieć, że została zastosowana znów metoda +na ruską budkę+” – argumentował Błaszczak. Podkreślił, że “taką metodę zastosowano 6 marca wobec protestujących rolników, protestujących niewątpliwie w słusznej sprawie”.

Przedstawiciel wnioskodawców zwrócił uwagę, że powodem “słusznego” protestu rolników jest też sprawa Zielonego Ładu oraz tego, że rząd “z uporem godnym lepszej sprawy” nie chce się zgodzić na to, by odrzucić program, co jest “wypisane na sztandarach rolników”.

“Stąd te awantury, których celem, jak mniemam, było obniżenie poparcia dla protestujących rolników z wykorzystaniem właśnie policjantów” – ocenił. “I to jest zhańbienie munduru polskiego policjanta, bo do gry partyjnej zostali wykorzystani polscy policjanci, co jest haniebne i co jest wystarczającym powodem, dla którego minister Kierwiński powinien odejść z zajmowanego urzędu” – uzasadniał.

Źródło: PAP Autor: Paulina Kurek
Fot. PAP/Marcin Obara

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij