Wiadomości sportowe z kraju i świata

Mają gdzieś walkę z klimatem. Olimpijczycy przywiozą do Paryża własną klimatyzację

W ramach walki ze zmianami klimatu lewicowe władze Paryża zdecydowały, że w wiosce olimpijskiej nie będzie klimatyzacji. Komitety olimpijskie z kolejnych państw deklarują, że przywiozą swoją.

Letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w tym roku w stolicy Francji. Zaczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Oprócz Paryża konkurencje odbędą się w 16 innych miastach i na wyspie Tahiti. Olimpiada w Paryżu odbyła się poprzednio w 1900 i 1924 roku, co oznacza, że to miasto zostanie drugim, po Londynie, które zorganizuje ją po raz trzeci.

W trakcie olimpiady w tzw. wiosce olimpijskiej zamieszka ok. 1500 osób. Władze Paryża zdecydowały, że w ramach walki z klimatem nie znajdzie się w nich klimatyzacja. Zamiast niej pod podłogami zainstalowano rury chłodzące, a w pokojach zostaną ustawione wentylatory. Organizatorzy twierdzą, że dzięki temu temperatura w pokojach nie przekroczy 26 stopni Celsjusza. „Chcę, żeby Igrzyska w Paryżu były przykładem z punktu widzenia ochrony środowiska” – powiedziała lewacka burmistrz Anne Hidalgo.

Wygląda jednak na to, że jej plany spaliły się na panewce. Sarah Hirschland, przewodnicząca amerykańskiego komitetu olimpijskiego i paraolimpijskiego powiedziała w piątek, że o ile reprezentacja USA docenia walkę z klimatem, o tyle nie ma zamiaru brać w niej udziału. Z tego względu amerykańscy zawodnicy dostaną od komitetu własne klimatyzatory.

Hirshland wyjaśniła, że igrzyska to czas „w którym spójność i przewidywalność jest krytyczna dla osiągów Reprezentacji USA”. Dodała, że sportowcy wskazywali w rozmowach, że odpowiednio niska temperatura w pokojach jest dla nich „bardzo wysokim priorytetem” i może mieć ogromny wpływ na ich wyniki.

Amerykanie nie są jedynymi, którzy mają gdzieś klimat gdy chodzi o medale. Jak donosi Washington Post, już wcześniej przywiezienie do Francji własnych klimatyzatorów zapowiedzieli Niemcy, Australia, Włochy, Kanada i Wielka Brytania. Tłumaczą, że dla sportowców udział w olimpiadzie to ukoronowanie kariery i nie chcą, by upał im w tym przeszkodził.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

0 0

Przemytnicy ludzi postrzelili policjanta

0 0

Botanicy zmienią rasistowskie nazwy roślin

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij