Najnowsze wiadomości ze świata

Macron powołał “komórkę kryzysową”, żeby walczyć z zamieszkami na przedmieściach. Drugi dzień zadym we Francji po śmierci 17-latka

Prezydent Francji Emmanuel Macron powołał w czwartek rano międzyresortową komórkę kryzysową w odpowiedzi na zamieszki na przedmieściach dużych miast, do których dochodzi po śmierci 17-letniego Nahela zastrzelonego przez policjanta – poinformował Pałac Elizejski.

Z powodu zamieszek premier Elisabeth Borne odwołała zaplanowaną na czwartek rano podróż do Wandei.

Śmierć Nahela i reakcja imigranckich przedmieść Paryża i innych miast dzieli francuską klasę polityczną. Lider skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon krytykuje „policję niekontrolowaną przez państwo”, określając policjantów mianem „psów stróżujących”.

Te słowa oburzyły przewodniczącego skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Jordana Bardellę, który nazwał Melenchona „publicznym niebezpieczeństwem”.

Z kolei wiceprzewodnicząca prawicowej Rekonkwisty Marion Marechal opowiada się za wprowadzeniem stanu wyjątkowego i godziny policyjnej na przedmieściach.

„Nieodpowiedzialne nawoływania do powstania ze strony radykalnej lewicy i niektórych celebrytów, leseferyzm rządu i samozadowolenie mediów opłaciły się: przeżyliśmy jedną z najgorszych nocy zamieszek od 2005 roku” – stwierdziła Marechal, siostrzenica Marine Le Pen.

Z kolei lider partii Zielonych Yannick Jadot bronił reakcji przedmieść, mówiąc o „głębokim poczuciu niesprawiedliwości”, porównując zamieszki na przedmieściach z buntem przedmieść w 2005 roku.

Prezydent Macron podziękował “wszystkim, którzy w nocy (…) pracowali na rzecz ochrony instytucji i przywrócenia spokoju”. „Dla mnie najbliższe godziny muszą prowadzić do refleksji i szacunku, a biały marsz (w Nanterre) musi odbyć się pod tym znakiem” – zaapelował w czwartek szef państwa.

W nocnych zamieszkach ze środy na czwartek w podparyskim Nanterre i na innych przedmieściach francuskich miast rannych zostało około 150 policjantów, tyle samo osób zatrzymano. Płonęły komisariaty policji, budynki samorządowe i samochody w kilku miejscowościach.

Źródło: (PAP) Autor: Z Paryża Katarzyna Stańko
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij