Najnowsze wiadomości z kraju

M. Sawicki: uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka

Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka; każdy klub bierze odpowiedzialność za swojego kandydata na to stanowisko. Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek Sejmu więcej – powiedział w Radiu Zet marszałek senior Sejmu Marek Sawicki (PSL).

Sawicki w poniedziałek został w Radiu Zet zapytany, czy dotychczasowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek (PiS) powinna zająć stanowisko wicemarszałka Sejmu w nowej kadencji. Prowadzący nawiązał do wpisu na Twitterze lidera KO Donalda Tuska, który podkreślił, że “tych, którzy łamali zasady, reguły i naruszali Konstytucję, czeka kara, nie nowe stanowiska”. “To fundament nowego porządku” – dodał Tusk.

Sawicki zauważył, że “w Polsce obowiązuje konstytucja i jest domniemanie niewinności, dopóki komukolwiek nie udowodni się winy i nie zostanie prawomocnie skazany przez niezawisły sąd”. “Pani marszałek Witek nie ma takiego zarzutu, nie ma takiego skazania i źle byłoby, gdybyśmy zaczynali tę jubileuszową, X kadencję Sejmu od tego, żeby nawzajem kluby wyznaczały sobie kandydatów na ważne funkcje w Sejmie czy komisjach sejmowych” – zaznaczył marszałek Senior.

“Każdy klub bierze odpowiedzialność za swojego kandydata. A jeżeli w przyszłości będą się toczyły jakieś postępowania wobec marszałek Witek, to będziemy podejmować w Sejmie stosowne decyzje” – stwierdził Sawicki. Dodał, że dyskusje ws. stanowiska Elżbiety Witek wewnątrz posłów Trzeciej Drogi trwają.

Dopytywany, czy jego zdaniem klub Konfederacji powinien również mieć swojego wicemarszałka odparł: “Osobiście jestem za tym, żeby każdy klub reprezentowany w parlamencie, który dostał mandat od suwerena, miał swojego przedstawiciela w prezydium, a więc miał swojego wicemarszałka. Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek więcej – naprawdę, budżet Sejmu się z tego powodu nie zawali, myślę, że awantury o pokoje dla marszałków też nie będzie”.

Jak mówił, bywały już w Sejmie przypadki, gdy jedne kluby blokowały wybór wicemarszałka innym. “Przejrzałem to historycznie, były takie przypadki. I te zadry i wzajemne uszczypliwości, wendetty zupełnie niepotrzebnie zostają na kolejne kadencje” – dodał.

Poseł PSL został też zapytany, ile może potrwać pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Jak ocenił, posiedzenie może potrwać kilka dni, “ale te najważniejsze sprawy mogą się rozstrzygnąć dziś-jutro”.

W poniedziałek o godzinie 12 odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzy je marszałek senior Marek Sawicki (PSL) powołany przez prezydenta na tę funkcję. Podczas posiedzenia nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie; premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu.

PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO – 157; Trzecia Droga – 65; Nowa Lewica – 26; Konfederacja – 18.

Źródło: (PAP) Autor: mml/ par/
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Niemcy przywrócą pobór do wojska

0 0

Trzej 16-latkowie pobili mężczyznę. Ofiara zmarła w szpitalu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij