Libijski rząd ponownie ostrzega Europę przez najazdem migrantów Najnowsze wiadomości ze świata

Libijski rząd ponownie ostrzega Europę przez najazdem migrantów

Libijski rząd jedności narodowej (GNA) oświadczył we wtorek, że nie zamierza zatrzymywać ludzi, którzy chcą uciec z tego kraju przed rozprzestrzeniającymi się walkami. Ostrzegł, że kraje Europy Południowej może wkrótce zalać nowa fala libijskich migrantów.

Przebywający w Rzymie wicepremier GNA Ahmed Meitig oświadczył, że wojna domowa w Libii zatacza coraz szersze kręgi, w związku z tym wkrótce ok. 800 tysięcy libijskich uciekinierów może starać się dotrzeć do wybrzeży na południu Europy.

Agencja AFP przypomina, że w 2017 roku rząd Włoch zawarł z władzami Libii porozumienie zatwierdzone przez Unię Europejską, dotyczące przeszkolenia i wyposażenia libijskiej straży przybrzeżnej, której zadaniem było powstrzymywanie migrantów z Libii. Stanowcze działania strażników przyczyniły się do zdecydowanego spadku liczby emigrantów z Libii.

“Nie ma żadnego porozumienia o zatrzymywaniu migrantów w Libii – powiedział ostrzegawczo Meitig. – Umowa dotyczyła jedynie przeszkolenia straży przybrzeżnej, to wszystko”.

Ponadto stwierdził, że władze w Trypolisie wkrótce mogą stracić kontrolę nad 400 więźniami z Państwa Islamskiego, którzy są przetrzymywani przez libijskie służby. “Więźniowie ci są terrorystami. Do tej pory współpracowaliśmy ze społecznością międzynarodową w ich sprawie, ale obecnie widzimy, że kilku naszych zagranicznych partnerów wspiera armię Haftara” – podkreślił Meitig.

Podobną opinię w poniedziałek wyraził premier Libii Fajiz Mustafa as-Saradż w wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera”. “Włochom i Europie grozi najazd 800 tysięcy migrantów” – powiedział i zaapelował do strony włoskiej o pomoc w rozwiązaniu konfliktu zbrojnego między siłami dwóch ośrodków władzy w Libii.

Od 4 kwietnia Libijska Armia Narodowa (ANL), dowodzona przez prorosyjskiego generała Chalifę Haftara, prowadzi ofensywę na Trypolis. Jeśli Haftarowi, który kontroluje już wschodnią i południową Libię z wszystkimi jej zasobami naftowymi, uda się zająć stolicę, zdobędzie praktycznie kontrolę nad całym krajem.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury płk. Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie – rząd ANL w Bengazi, którego szefem ogłosił się generał Haftar.

 

 

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/EPA/DOMENIC AQUILINA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij