Najnowsze wiadomości z kraju

Libacja na cmentarzu. Wandale wyrządzili szkody na 200 tys. zł

Do skandalicznych scen doszło na Cmentarzu Żydowskim w Katowicach. Wandale urządzili sobie w tym miejscu libację, pozostawiając po sobie nie tylko śmieci, ale również zniszczone nagrobki. Zdewastowano również te zabytkowe pomniki, a straty szacowane są na około 200 tysięcy złotych.

Na Cmentarzu Żydowskim w Katowicach znajdują się m.in. takie nagrobki, które postawiono tam ponad 100 lat temu. Niestraszna im była wojna czy komuna, ale pijani wandale to już za wiele.

Grupa osób, która urządziła sobie na cmentarzu libację alkoholową, zniszczyła przedwojenne pomniki i groby, znajdujące się w rejestrze zabytków. Łącznie stłuczono kilkanaście nagrobków. Jak informuje Sławomir Pastuszka, członek Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, wandale przeszli od grobowca przez dwie kwatery i przewrócili wszystko, co stanęło im na drodze.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja z Katowic. Według wstępnych ustaleń, wandale wyrządzili szkody na 200 tysięcy złotych. Za zniszczenie zabytkowych nagrobków sprawcom grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Materiały z tego postępowania zostały przekazane wczoraj do prokuratury celem wszczęcia śledztwa – powiedziała rzecznik śląskiej policji podkom. Sabina Chyra-Giereś.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij