Lewicowa senator i kandydatka na prezydenta Elizabeth Warren zaprezentowała projekt ustawy, który pozbawiłby pośmiertnie 20 amerykańskich żołnierzy Medali Honoru. Chodzi o uczestników masakry pod Wounded Knee.
Wounded Knee była jedną z największych zbrodni wojennych w historii amerykańskich sił zbrojnych. W 1890 roku wybuchła wojna pomiędzy rządem USA i plemieniem Indian Lakota, która przeszła do historii pod nazwą Wojny Tańca Duchów. Rankiem 29 grudnia oddział amerykańskiej kawalerii wszedł do obozowiska Lakota w pobliżu strumienia Wounded Knee w Południowej Dakocie. Jeden z Indian, Czarny Kojot, nie słyszał komend żołnierzy z powodu głuchoty i nie chciał im oddać swojego karabinu twierdząc, że dużo za niego zapłacił. W trakcie szamotaniny przypadkowo z niego wystrzelił, co spowodowało, że amerykańscy żołnierze otwarli ogień. Lakota stawili im opór, ale większości z nich zdążono odebrać już broń.
Kiedy opadł dym pobojowisko zaścielały setki trupów. W zależności od szacunków tego dnia życie straciło od 250 do 320 Lakota i 25 żołnierzy. Większość martwych Indian to były kobiety i dzieci a świadkowie ujawnili, że żołnierze strzelali celowo do kobiet i dzieci wiedząc, że nie stanowią dla nich zagrożenia.
Ustawa zaprezentowana przez Warren, zatytułowana „Usunąć Plamę <na honorze> ma sprawić, że 20 uczestnikom tego starcia, którym rząd USA nadał Medale Honoru, zostaną one pośmiertnie odebrane. Medal Honoru to najwyższe i najbardziej prestiżowe odznaczenie wojskowe w USA, wręczane osobiście przez prezydenta. Podobną ustawa została wcześniej przedstawiona w Izbie Reprezentantów.
„Przerażające akty przemocy przeciwko setkom mężczyzn, kobiet i dzieci z plemienia Lakota pod Wounded Knee powinna być potępiona a nie świętowana Medalami Honoru” – powiedziała w oświadczeniu – „Ustawa potwierdza ten niezwykle wstydliwy epizod w amerykańskiej historii i dlatego łączę się z kolegami z Izby w wysiłku, który odda sprawiedliwość i będzie krokiem w stronę naprawy zła wyrządzonego Indianom”.
Ustawa jest w tym wypadku konieczna, ponieważ raz przyznanego Medalu Honoru nie można stracić. Nawet jeśli jego posiadacz popełni później straszne zbrodnie. Władze mogą go wycofać jedynie wtedy, kiedy uznają, że został przyznany z powodu fałszywych przesłanek, ale musi o tym zadecydować kongres przy pomocy specjalnego aktu prawnego.
Wysiłki Warren na razie popiera lewica i stowarzyszenia weteranów, ale komentatorzy uważają, że w tym wypadku poparcie prawicy jest raczej przesądzone. Jedynie republikański senator Mike Rounds z Południowej Dakoty powiedział, że nie poprze tej ustawy, argumentując to tym, że dzisiaj już nie wiadomo, co wtedy robili poszczególni żołnierze, ale jego słowa spotkały się z falą krytyki.
Wounded Knee od dawna psuje stosunki pomiędzy USA i mniejszością indiańską. Rząd przeprosił za nią dopiero w latach dziewięćdziesiątych, ale zdanie wielu Indian nie było to szczere.