Najnowsze wiadomości z kraju

Łatwiej będzie zostać polskim żołnierzem

Zależy mi na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było jak najbardziej płynne – mówił w sobotę w Poznaniu szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował, że będzie dążył do eliminacji wszelkich barier biurokratycznych związanych z przystępowaniem do służby wojskowej.

“Jednym z moich priorytetów jako ministra obrony narodowej jest to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze” – podkreślił w sobotę w Poznaniu szef MON Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że jednym z elementów realizacji tego priorytetu jest kampania “Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, zainaugurowana w październiku ub. roku.

“Dziś mogę powiedzieć, że ta kampania świetnie się rozwija – ponad 17 tys. wniosków złożyli kandydaci do służby wojskowej wielu rodzajów. A więc to jest właśnie ten rezultat, który chciałem osiągnąć. Żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, trzeba przyjąć czasami niestandardowe i kreatywne sposoby działania – ta kampania jest właśnie takim sposobem działania” – mówił.

Minister podkreślił, że w trakcie wcześniejszej rozmowy z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych “mówiłem o tym, że ich rola, ich zadanie, polega na zadaniu zbliżonym do biur headhunterskich, a więc do zachęcania do tego, żeby młodzi ludzie do Wojska Polskiego przystępowali, żeby wiązali swoją przyszłość z Wojskiej Polskim – i tak się właśnie dzieje”.

W trakcie sobotniej wizyty w Poznaniu szef MON zaznaczył, że zależy mu na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było bardziej płynne.

“Zależy mi na eliminacji wszelakich biurokratycznych barier z tym związanych. W związku z tym wczoraj podpisałem zmianę rozporządzenia, ułatwień, które są wynikiem rozmów z żołnierzami, i polegają na tym, że już na wstępnym etapie służby przygotowawczej będą typowani ci wszyscy, którzy chcieliby służyć w wojskach specjalnych. To jest wymagająca służba, ona wymaga predyspozycji fizycznych oraz predyspozycji psychicznych, a więc ułatwienie związane właśnie z typowaniem do tego rodzaju służby to pierwsza zmiana” – dodał.

Minister wskazał, że druga istotna zmiana, która również jest rezultatem rozmów, polega na wydłużeniu terminu dla maturzystów, którzy chcieliby złożyć swoje wnioski o przystąpienie do uczelni wojskowych.

“Zależy mi na tym, żeby przystępowanie do Wojska Polskiego było jak najbardziej płynne. Jesteśmy na kolejnym etapie naszej drogi, której celem jest spowodowanie, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze. Bardzie dziękuję wszystkim tym, którzy chcą związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim. Zachęcam wszystkich do przystąpienia do Wojska Polskiego – to naprawdę wielka sprawa nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego. To jest wyróżnienie, to jest również wielki zaszczyt, ale także olbrzymia szansa dla wszystkich młodych ludzi” – mówił Błaszczak.

W trakcie wizyty w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, minister obrony narodowej spotkał się z uczestnikami “Wojskowego wyzwania”, projektu będącego jedną z form kampanii rekrutacyjnej “Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Jak tłumaczył szef MON, w ramach tego projektu w każdą sobotę do 24 sierpnia jednostki wojskowe otwierają bramy dla wszystkich, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, lub chcieliby dowiedzieć się, na czym polega służba wojskowa. Wówczas mogą przyjść do jednostki, wziąć udział m.in. w ćwiczeniach z udziałem żołnierzy i pod okiem wojskowych instruktorów.

“Tak jest właśnie dziś, tu w Poznaniu, w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Można podjąć wyzwanie związane np. z podnoszeniem umiejętności strzeleckich, z ćwiczeniami, z zapoznaniem się ze sprzętem wojskowym. I w końcu z rozmową z żołnierzami Wojska Polskiego, żeby dowiedzieć się, na czym polega służba w Wojsku Polskim” – mówił Błaszczak.

W spotkaniu z ministrem, poza uczestnikami projektu, udział wzięli także żołnierze-lekkoatleci: szeregowy Justyna Święty-Ersetic, złota medalistka mistrzostw Europy z 2018 r. w Berlinie w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4×400 metrów, oraz starszy szeregowy Paweł Wojciechowski, złoty medalista w Glasgow podczas halowych mistrzostw Europy w 2019 r. w skoku o tyczce.

Minister wskazał, że “służba w Wojsku Polskim jest wyzwaniem, jest swoista przygodą, jest także czymś niezwykle wyróżniającym – pozytywnie wyróżniającym”.

“Służba w Wojsku Polskim daje też szansę łączenia służby ojczyźnie z realizacją swoich indywidualnych pasji. Właśnie mamy do czynienia z taką postawą w przypadku naszych sportowców, wojskowych, w przypadku mistrzów Europy, w przypadku złotych medalistów, którzy dziś są z nami. Jest z nami pani szeregowy Justyna Święty-Ersetic i jest z nami pan starszy szeregowy Paweł Wojciechowski – mistrzowie Europy, wspaniali zawodnicy, wybitni sportowcy. Ludzi, dzięki którym wielokrotnie czuliśmy dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Ludzie, którzy wiele radości nam przysporzyli swoją postawą, swoimi sukcesami, swoją odwagą. Sport kształtuje charaktery. Tak jest w przypadku również naszych wybitnych sportowców” – mówił szef MON.

“Wojsko Polskie umożliwia właśnie realizację tych pasji. Dzięki postawie państwa, dzięki temu, że jesteście żołnierzami Wojska Polskiego, zachęcamy również innych młodych ludzi do tego, żeby do wojska przystępowali, żeby właśnie łączyli służbę ojczyźnie z realizacją swoich indywidualnych pasji” – podkreślił minister Błaszczak.

 

Źródło: PAP Autor: Anna Jowsa
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij