Najnowsze wiadomości z kraju

“Kwestia składki zdrowotnej to nasze być albo nie być w koalicji”

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczyli, że zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to “być albo nie być” Trzeciej Drogi w rządowej koalicji. W sobotę podpisali też “12 gwarancji samorządowych”, wśród których znalazły się działania na rzecz czystego powietrza i wsparcie dla rolników.

Wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-TD) podczas sobotniej konwencji samorządowej Trzeciej Drogi (TD) w Otrębusach pod Warszawą oświadczył, że jednym z najważniejszych punktów formacji pozostaje zmiana zasady poboru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. “To jest bezwzględna, niepodlegająca żadnym negocjacjom koalicyjnym nasza umowa. Jeśli to nie byłoby zrealizowane, to nie jesteśmy w stanie akceptować innych projektów” – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

“Kwestia składki zdrowotnej to nasze być albo nie być w koalicji” – podkreślił marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia (Polska-TD).

Wprowadzając Polski Ład, rząd Zjednoczonej Prawicy zmienił zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co skutkowało zwiększeniem ich obciążeń, dlatego chcą oni powrotu do starych zasad. Wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców było jednym z punktów umowy koalicyjnej rządu. Zmiany w składce zapowiadał w kampanii wyborczej m.in. szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej znalazł się też w 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej na 100 dni rządu.

W lutym wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poinformował w Sejmie, że prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne. Stwierdził jednak, że “proste przywrócenie poprzednich form zbierania składki, bez wzmocnienia strony dopłat z budżetu państwa, zaowocowałoby znacznym uszczupleniem ilości pieniędzy, którymi będzie dysponował NFZ”. Dlatego, jak zaznaczył, “procedowane są różne sposoby zmiany”.

Podczas konwencji Kosiniak-Kamysz zapewnił też, że priorytetem TD jest wsparcie rolników. Przypomniał o ostatnich spotkaniach przedstawicieli rządu z protestującymi rolnikami. Lider PSL podkreślił, bezpieczeństwo żywnościowe jest elementem bezpieczeństwa narodowego. “To jest też wielkie zadanie, żeby na rynkach Unii Europejskiej znów promować polskie produkty. (…) Bo ta promocja polskiego produktu, nie tylko rolno-spożywczego, ale każdego, gdzieś została zapomniana przez poprzedników” – ocenił lider ludowców. Mówił też o programie “Aktywny rolnik”. To – wyjaśnił – dopłaty i udogodnienia dla tych, którzy “produkują, sieją, zbierają, dają żywność”.

Lider PSL wskazał też, że TD stoi w środku sceny politycznej – tam, gdzie skupia się największa grupa wyborców. Dodał, że po poprzednich rządach pozostał “rozwalony system zarządzania państwem”, dlatego tempo wprowadzanych zmian nie jest takie, jak oczekiwali wyborcy.

Hołownia oświadczył z kolei, że 15 października 2023 r. odbyła się pierwsza połowa “dużego meczu”, druga to – jak mówił – wybory samorządowe. Lider Polski 2050 podkreślił, że wygrana w nich jest potrzebna, żeby zmiana w kraju domknęła się. “Żebyśmy rzeczywiście odsunęli PiS od władzy, skutecznie, wszędzie tam, gdzie jeszcze niszczy Polskę” – mówił.

Szymon Hołownia przekonywał, by wybrać Trzecią Drogę, bo – jak mówił – “to droga, która prowadzi do was”. “Droga, która zawsze prowadzi do przodu i zawsze prowadzi do nas, do miejsc, w których mieszkamy, do twojej miejscowości, do twojej wsi, do twojego osiedla” – powiedział. “Trzecia droga jest ulicą, przy której żyjemy” – dodał Hołownia.

Lider Polski 2050 zapowiedział działania na rzecz m.in. czystego powietrza, na rozwój odnawialnych źródeł energii czy gospodarności w samorządach.

12 podpisanych w sobotę w Otrębusach “gwarancji” TD to: “Szkoła jest OK!, “Gmina zadba o profilaktykę i zdrowie”, “Tańsze i dostępne mieszkania, także na wynajem”, “Samorządy przyjazne środowisku”, “Lasy dla społeczności lokalnych, nie jako skarbonka partyjna”. Kolejne obietnice TD to: inwestycje w małych i średnich liderów lokalnej gospodarki czy łatwo dostępna lokalna żywność. Samorządowcy TD mają też rozwinąć centra aktywności i spotkań jak biblioteki i świetlice; zadbać o komunikację publiczną i sprawić, by gminy były samodzielne finansowo. Według zapowiedzi, samorządowcy TD zostaną też “rzecznikami Twojej kieszeni” i zadbają “o standardy w samorządzie”.

W połowie lutego w Kielcach odbyła się konwencja Trzeciej Drogi, podczas której Polska 2050 i PSL oficjalnie zainaugurowały kampanię samorządową.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast – 21 kwietnia.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/Rafał Guz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij