Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Kuwejt pięciokrotnie zwiększy eksport oleju napędowego i paliwa lotniczego do Europy

Kuwejt planuje w 2023 roku pięciokrotnie zwiększyć eksport oleju napędowego i paliwa lotniczego do Europy, co częściowo pomoże europejskim państwom przezwyciężyć skutki embarga na import ropy z Rosji, które wejdzie w życie 5 lutego – poinformowała w poniedziałek agencja Bloomberga.

Wielkość dostaw oleju napędowego z Kuwejtu ma wzrosnąć pięciokrotnie w porównaniu z rokiem 2022, czyli do 2,5 mln ton w ciągu roku i około 50 tys. baryłek dziennie. Kraj nad Zatoką Perską zamierza również podwoić wolumen eksportu paliwa lotniczego, osiągając wielkość rocznej sprzedaży do Europy na poziomie 5 mln ton – powiadomił Bloomberg, powołując się na własne źródła zbliżone do władz Kuwejtu.

Pod koniec ubiegłego roku kraje UE kupowały dziennie prawie 1,3 mln baryłek produktów naftowych z Rosji, z czego około połowy stanowił olej napędowy. Po 5 lutego, gdy zacznie obowiązywać unijny zakaz importu surowca z Rosji, ceny oleju napędowego na kontynencie mogą znacznie wzrosnąć – prognozuje amerykańska agencja, przytaczając szacunki analityków rynku paliw.

Jak podkreślono w komentarzu Bloomberga, Kuwejt wydał w ostatnich latach dziesiątki miliardów dolarów na modernizację i budowę nowych rafinerii. Kluczową inwestycją było oddanie do użytku rafinerii Al-Zour – jednego z największych tego typu zakładów na świecie, zdolnego do przetworzenia 615 tys. baryłek ropy dziennie. Pod koniec ubiegłego roku nowe przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję oleju napędowego i paliwa lotniczego z przeznaczeniem na eksport.

Kuwejt nie jest jedynym państwem Bliskiego Wschodu, które zamierza w 2023 roku zwiększyć eksport produktów naftowych do Europy. Podobne plany mają władze Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich – przypomniał Bloomberg.

Źródło: (PAP) Autor: szm/ tebe/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij