Wiadomości sportowe z kraju i świata

Kultowa piłka, której dotknęła “ręka Boga”, sprzedana. “To odpowiedni moment, by podzielić się nią ze światem”

Piłka, którą legendarny Diego Maradona zdobył bramkę ręką podczas mistrzostw świata w 1986 roku, została sprzedana na aukcji w Londynie za dwa miliony funtów (ok. 10,7 mln zł). Dom aukcyjny Graham Budd Auctions początkowo szacował jej wartość na minimum 2,5 mln funtów.

Prawdopodobnie najsłynniejsza piłka w historii była wykorzystana w ćwierćfinałowym meczu mundialu w Meksyku 36 lat temu. Wówczas Argentyna pokonała Anglię 2:1, a obie bramki zdobył Maradona: pierwszą po przerzuceniu piłki ręką nad bramkarzem Peterem Shiltonem (tzw. “Ręka Boga”; sędzia tego nie zauważył), a drugą po minięciu kilku rywali od połowy boiska i zmyleniu Shiltona. Ten drugi gol w różnych plebiscytach uznano za bramkę stulecia.

“Ta piłka jest częścią historii futbolu, a to jest odpowiedni moment, żeby podzielić się nią ze światem” – powiedział sprzedający Ali Bennaceur – tunezyjski arbiter, który sędziował ten mecz.

Obecnie na mecze przygotowywana jest większa liczba piłek, aby można było szybko wznowić grę, gdy ta z boiska zostanie wybita. W przeszłości jednak całe zawody rozgrywane były jedną.

Wcześniej sprzedano koszulkę Maradony z tego meczu za 7,14 mln funtów (ok. 40 mln zł).

Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii Argentyńczyk zmarł w listopadzie 2020 roku w wieku 60 lat.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. EPA/FEDERICO PROIETTI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij