Ktoś jest zdziwiony? Niemcy nie chcą przekazać Polsce czołgów Najnowsze wiadomości ze świata

Ktoś jest zdziwiony? Niemcy nie chcą przekazać Polsce czołgów

Niemiecki dziennik FAZ ujawnił, że Polska zaproponowała Niemcom, że przekaże swoje czołgi Ukrainie w zamian za niemieckie czołgi dla nas. Propozycja pozostała na razie bez odpowiedzi.

Ukraina od samego początku prosi zachód o przekazywanie jej ciężkiej broni. Jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki przyznał, że dostali od nas czołgi T-72. Nieoficjalnie mówi się, że przekazaliśmy im ponad 200 maszyn. Krążą też plotki, że skala pomocy wojskowej z Polski jest znacznie większa niż przyznaje rząd.

Niemcy, najwierniejszy sojusznik kremlowskiego bandyty w Unii Europejskiej, od początku nie chcą przekazywać Ukrainie broni, która pomogłaby im obronić się przed rosyjską agresją. Dopiero oburzenie świata, sprawiło, że wysłali cokolwiek więcej niż stare hełmy. FAZ informuje jednak, że postawa niemieckiego rządu w sprawie wysłania na Ukrainę broni ciężkiej wciąż nie jest jednoznaczna. Jego dziennikarze ujawnili też, że nie palą się do przekazania czołgów Polsce.

Według dziennikarzy FAZ Polska zaproponowała Niemcom kilka tygodni temu, że przekaże Ukrainie dużą liczbę czołgów PT-91 Twardy. To zmodernizowana wersja T-72, wyposażona w pancerz reaktywny ERAWA i ulepszony system kierowania ogniem. Podobnie jak w wypadku przekazanych wcześniej T-72, ukraińscy czołgiści nie musieliby się na nich szkolić, nie mieliby też problemu z częściami zamiennymi i amunicją.

Oddanie Ukrainie tych czołgów nadmiernie jednak osłabiłoby obronę nie tylko Polski, ale także całej flanki wschodniej NATO, co w warunkach wojny tuż za naszą granicą nie dałoby się zaakceptować. Dlatego Polska zaproponowała Berlinowi, żeby w zamian za to Niemcy przekazały nam Leopardy II. FAZ zauważył, że przekazanie czołgów sojusznikowi z NATO byłoby dla Niemiec dużo mniej problematyczne, niż przekazanie ich Ukrainie.

FAZ ujawnił, że od złożenia tej propozycji do dzisiaj Niemcy nie raczyli na nią w ogóle odpowiedzieć. Nie pomogła nawet ostatnia wizyta premiera Morawieckiego w Berlinie, która miała miejsce we wtorek. FAZ informuje, że decyzja w tej sprawie nadal nie zapadła i nie wiadomo, kiedy zapadnie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DW.com Autor: WM
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej - http://mon.gov.pl/pl/galeria/1643

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij