Najnowsze wiadomości z kraju

Kto zostanie nowym prezydentem Rzeszowa? Sellin zabrał głos w tej sprawie

Mam nadzieję, że w ramach Zjednoczonej Prawicy będzie jeden kandydat na prezydenta Rzeszowa – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) stwierdziła natomiast, że jest pewna, że jednego kandydata wystawi opozycja.

Sellin w sobotę w RMF FM pytany był, czy PiS poprze wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła jako kandydata na prezydenta Rzeszowa. Poparcia udzieliła mu już Solidarna Polska. W środę rezygnację funkcji prezydenta miasta z przyczyn zdrowotnych ogłosił Tadeusz Ferenc. Warchoła wskazał jako osobę, która mogłaby zostać jego następcą. Wiceminister zadeklarował, że będzie kandydatem bezpartyjnym.

Jarosław Sellin podkreślił, że ta kandydatura będzie przedmiotem refleksji i rekomendacji struktur regionalnych PiS, na Podkarpaciu i w samym Rzeszowie. “Ostateczna decyzja związana z tymi rekomendacjami regionalnymi będzie zapadać na Komitecie Politycznym PiS. Trudno mi dzisiaj antycypować tę decyzję. Nie wiem, jaka ona będzie. Na pewno to będzie ważne wyzwanie, być może jedyne takie wybory w tym roku istotne, gdzie każde środowisko pewnie się będzie chciało jakoś sprawdzić” – powiedział.

“Mam nadzieję, że w ramach Zjednoczonej Prawicy się dogadamy i będzie jeden kandydat, a nie rywalizujących ze sobą dwóch czy trzech” – zaznaczył wiceminister.

Wątek nadchodzących wyborów na prezydenta Rzeszowa poruszono też w Radiu ZET w rozmowie z Małgorzatą Kidawą-Błońską. “Mam nadzieję, jestem pewna, że opozycja wystawi jednego kandydata” – podkreśliła. Jak wskazała, obecnie w tej sprawie trwają rozmowy, bo ważne, jest aby ta osoba była zaakceptowana przez wszystkie środowiska opozycyjne.

Tadeusz Ferenc funkcję prezydenta Rzeszowa pełnił od ponad 18 lat. W przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji wybory przedterminowe zarządza premier. Do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta miasta, funkcję tę pełni osoba wyznaczona przez szefa rządu.

Źródło: PAP Autor: Agnieszka Ziemska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij