Najnowsze wiadomości ze świata

Kto stoi za śmiercią Prigożyna? Ustalenia brytyjskich źródeł wojskowych

Według brytyjskich źródeł wojskowych, za katastrofą samolotu, w której zginął Jewgienij Prigożyn najprawdopodobniej stoi Federalna Służba Bezpieczeństwa. Ich zdaniem, śmierć byłego dowódcy wagnerowców to dobry sygnał dla Ukrainy.

W środę w obwodzie twerskim na zachodzie Rosji doszło do katastrofy samolotu z wagnerowcami na pokładzie. Zginęli wszyscy pasażerowie oraz trzech członków załogi. Federalna Agencja Transportu Lotniczego potwierdziła, że na pokładzie samolotu znajdowali się Jewgienij Prigożyn oraz Dmitrij „Wagner” Utkin.

Amerykański instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał w czwartek ,że samolot, którym leciał Prigożyn został zestrzelony dwoma pociskami S-300.

Z kolei brytyjskie źródła wojskowe informując o swoich ustaleniach przekazały, że za środowym atakiem na samolot Embraera stoi najprawdopodobniej Federalna Służba Bezpieczeństwa. Stacja BBC cytując wspomniane ustalenia podkreśla, że FSB jest całkowicie lojalna wobec prezydenta Rosji.

Ich zdaniem śmierć Prigożyna wzmocni pozycję rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu oraz szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych generała Walerija Gierasimowa. Oceniono, że jest to korzystne dla Ukrainy, ponieważ są oni uważani za niekompetentnych.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij