Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ogłosił w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – podało MKiDN. Termin składania dokumentów przez kandydatów wynosi 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia – dodano.
Ministerstwo kultury poinformowało, że regulamin konkursu został uzgodniony przez założycieli muzeum, którymi oprócz resortu są m.st. Warszawa oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.
MKiDN przypomniało, że kandydatów na to stanowisko oceni piętnastoosobowa komisja konkursowa, w której skład wejdą przedstawiciele założycieli Muzeum, Rady Muzeum, związków zawodowych działających w Muzeum, ogólnopolskich organizacji i stowarzyszeń muzealniczych oraz środowisk żydowskich.
“Termin składania dokumentów przez kandydatów wynosi 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia (decyduje data wpływu wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Przewiduje się, że rozpatrzenie wniosków przez komisję konkursową nastąpi w ciągu 30 dni po upływie terminu ich złożenia” – napisano na stronie internetowej resortu kultury.
Treść ogłoszenia o konkursie na kandydata na stanowisko dyrektora POLIN została opublikowana na stronie BIP MKiDN, a także w “Dzienniku Gazecie Prawnej” oraz “Rzeczpospolitej”.
5-letnia kadencja obecnego dyrektora muzeum Dariusza Stoli upływa w czwartek, 28 lutego. Stola został powołany na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 1 marca 2014 r. z możliwością przedłużenia. O tym, że jego kadencja nie zostanie przedłużona i zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora poinformowano 18 lutego. Stola zadeklarował w ubiegłym tygodniu, że weźmie udział w konkursie.
Założyciele muzeum ustalili, że do czasu rozstrzygnięcia konkursu i powołania dyrektora instytucji obowiązki szefa placówki pełnić będzie Zygmunt Stępiński – zajmujący od 2012 r. stanowisko zastępcy dyrektora ds. edukacji, marketingu i sprzedaży oraz komunikacji w Muzeum POLIN.
Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się historią PRL, historią migracji międzynarodowych oraz stosunków polsko-żydowskich. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i 9 książek: “Nadzieja i zagłada” (1995); “Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968” (2000), “Patterns of Migration in Central Europe” (2001, z C. Wallace), “PRL: trwanie i zmiana” (2003, z M. Zarembą), “PZPR jako machina władzy” (2012, z K. Persakiem) oraz trzy podręczniki dla szkół średnich. Książka “Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989” zdobyła w 2011 r. nagrodę historyczną tygodnika “Polityka”.
Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tego typu stworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny strona publiczna finansowała budowę budynku muzeum, natomiast Stowarzyszenie ŻIH odpowiadało za sfinansowanie i stworzenie wystawy głównej.