Rozrywka

Kto i co miało zapewnić „ostateczne zwycięstwo” III Rzeszy?

Czy i jak czołowi naziści: Rudolf Hess, Heinrich Himmler i Herman Göring, próbowali „dogadać się” z aliantami? Jak powojenne lata spędzili zbrodniarze, tacy jak Josef Mengele, Heinz Reinefarth czy Adolf Eichamnn? Czego wciąż nie wiemy o słabościach i śmierci Adolfa Hitlera? – te i podobne pytania zadaje sobie Krzysztof Drozdowski, autor książki “Ostatnie tajemnice nazistów”.

Obok bezmiaru cierpienia II wojna światowa pozostawiła spuściznę wielu intrygujących pytań dotyczących nazistów. Kilka dekad, które minęły od tamtych tragicznych czasów, otwarcie i udostepnienie części archiwów oraz pogłębione badania historyków, pozwoliły uzyskać odpowiedzi na niektóre z nich. A jednak nie wszystkie tajemnice jak dotąd udało się wyjaśnić.

Oto najciekawsze spośród z zagadek związanych z III Rzeszą Niemiecką, a w szczególności z jej schyłkiem i upadkiem.

Fragment wstępu:

Mija prawie osiemdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej. Pomimo wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą wydaje nam się, że żyjemy w dość bezpiecznym świecie, w miarę stabilnym gospodarczo, dryfującym światopoglądowo, rozwijającym nowe technologie w zastraszającym wręcz tempie. Autor niniejszej książki był świadkiem narodzin Internetu, telefonii komórkowej i wielu innych wynalazków, które na stałe zmieniły nasze życie. A jednak wciąż intrygują nas tajemnice i zagadki z przeszłości. Ciągle jeszcze utajone dokumenty i zamknięte archiwa, zwłaszcza te rosyjskie, powodują namnażanie teorii spiskowych i podtrzymują wciąż nierozwiązane historie. Kiedy wydaje nam się, że to przecież już tylko odległa historia, dla innych jest to wciąż element prowadzonej polityki historycznej, straszenia odtajnieniem akt, które według ich decydentów nie powinny ujrzeć światła dziennego.

To powoduje, że nadal z napięciem oczekujemy kolejnych odkryć i przypadkowych znalezisk. To również jednak powoduje, że nadal wiele osób próbuje fałszować dokumenty czy też wręcz całe dzienniki, by z jednej strony wywołać kolejną sensację a z drugiej móc na swoim oszustwie zbić majątek. Bo czyż nie taki cel przyświecał Konradowi Kujau, który poświęcił dość czasu na fałszowanie rzekomych dzienników Hitlera? O innym przykładzie sfałszowanego dziennika – historii, która ujrzała światło dzienne w ostatnich miesiącach – piszę również na łamach niniejszego opracowania.

Starałem się przedstawić najciekawsze wątki z czasów III Rzeszy, które do dziś nie znalazły wyjaśnienia. Na wiele spraw starałem się spojrzeć tzw. chłodnym okiem, zdając sobie sprawę, że ostateczne wyjaśnienie może być niemożliwe. Pomimo tego należy drążyć temat, poszukiwać nowych dokumentów, by zbliżyć się do prawdy jak dalece to możliwe.

Jednocześnie starałem się pisać w taki sposób, by lektura niniejszej publikacji była przyjazna dla czytelników. Ocenę rezultatu mych starań pozostawiam już jej odbiorcom.

Przy takim ujęciu tematu należało zastanowić się nad doborem zagadnień, które wymagają wyjaśnień. Mam nadzieję, że udało się wyselekcjonować te najbardziej intrygujące i tajemnicze.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij