80-letni ksiądz Najnowsze wiadomości z kraju

Ksiądz-rekordzista ma 80 lat i pełni posługę w 12 parafiach

Miejscowy dziennik “Liberta” napisał, że ksiądz Luciano Tiengo jest od 20 lat proboszczem parafii w miejscowości Farini, liczącej tysiąc mieszkańców. Łącznie zaś pełni posługę w dwunastu okolicznych wspólnotach. We wszystkich małych miejscowościach odprawia msze zgodnie z bardzo precyzyjnym kalendarzem, aby zdążyć do wyznaczonych parafii, gdy w niedzielę jest jego kolej.

80-letni ksiądz z okolic Piacenzy we włoskim regionie Emilia-Romania pełni posługę w 12 parafiach. Jak powiedział lokalnej gazecie, każda niedziela jest dla niego jak „Tour de France”, z tą różnicą jednak, że między kościołami nie porusza się na rowerze, ale samochodem, żeby wszędzie zdążyć odprawić mszę.Dochodzą również dodatkowe uroczystości, przede wszystkim pogrzeby.Jak powiedział ksiądz-rekordzista, z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek odprawi msze na 12 cmentarzach.80-letni ksiądz Tiengo zapytany o to, czy bywa zmęczony, odparł: „Tak, w każdy poniedziałek po tym, jak kończę ten Tour de France”.

Polski ksiądz nauczył się włoskiego z piosenek gwiazdy

Pisząc o księżach pełniących swoją posługę we Włoszech warto wspomnieć o pewnym polskim kapłanie. Polski ksiądz sprawujący msze święte we Florencji nauczył się języka włoskiego, słuchając płyt gwiazdy piosenki Laury Pausini. Znana w wielu krajach piosenkarka zaprosiła księdza Tomasza na swój koncert.

W czasie spotkania z fanami we florenckim Palazzo Pucci, transmitowanego przez stację Radio Toscana na Pausini, obchodzącej w tym roku 30-lecie kariery, wielkie wrażenie zrobiła wiadomość audio od polskiego księdza Tomasza.

Jak opowiedział, od wielu lat pełni on posługę w tym mieście i przyznał, że nauczył się włoskiego słuchając jej piosenek. Zacytował słowa z jej płyty “Io canto”.

Zwrócił się następnie do piosenkarki po polsku: “Niech Pani śpiewa zawsze w naszych sercach”.

“Zapraszam księdza na mój koncert we Florencji” – odpowiedziała Laura Pausini.

Czytaj dalej:

Jakie prezenty dać dziecku na komunię? Popularny ksiądz mówi wprost: to jest problem

Ksiądz znany z Twittera zmienia szyk słów w psalmie. “Sprawiedliwość i prawo” zamiast “prawa i sprawiedliwości”. Jak się tłumaczy?

 

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij