Najnowsze wiadomości ze świata

Kryzys demograficzny w Hiszpanii. Tak źle nie było od czasu wojny domowej

Hiszpania zanotowała w 2020 roku poważny kryzys demograficzny spowodowany pandemią Covid-19. Tak złej sytuacji nie było od 1941 kiedy miała miejsce wojna domowa w Hiszpanii.

W 2020 roku po raz pierwszy od 80 lat Hiszpanie zanotowali największy ujemny bilans między liczbą zgonów i urodzeń. „Od 1941 roku Hiszpania nie odnotowała tak poważnego kryzysu demograficznego jak podczas pandemii Covid-19” – powiedział ekspert Krajowej Rady ds. Badań (CSIC) Diego Ramiro. „Tak krytyczna sytuacja demograficzna miała miejsce tylko podczas wojny domowej” – podkreślił Ramiro.

Pandemia Covid-199 sprawiła, że Hiszpania, w konsekwencji gwałtownego wzrostu zgonów oraz jednoczesnego rekordowego spadku liczby urodzeń, utraciła ponad 153 tys, mieszkańców. To zjawisko odnotowuje się już od 2017 r., ale nigdy dotąd naturalny spadek liczby ludności nie był tak drastyczny, jak w ubiegłym roku. W 2020 r. ubytek ludności prawie potroił się w stosunku do roku 2019.

Wzrost śmiertelności był głównym powodem zmniejszenia się liczby mieszkańców. Zgodnie z ostatnimi danymi Krajowego Instytutu Statystycznego (INE), w 2020 r. zmarło prawie 493 tys. osób, tj. o 17,5 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. W marcu i kwietniu liczba zgonów wzrosła odpowiednio o prawie 60 proc. i ponad 78 proc. w stosunku do roku 2019, najwięcej w regionie Madrytu (ponad 41 proc.). Zgodnie z ostatnimi danymi oficjalnymi ( z 18 czerwca br.), liczba ofiar Covid – 19 wyniosła 80 652 osoby.

Pandemia przyczyniła się także do gwałtownego spadku liczby urodzeń. Z opublikowanych w bieżącym tygodniu danych wynika, że w 2020 r. urodziło się ponad 339 tys. dzieci, o prawie 6 proc. mniej niż w roku poprzednim. Jednocześnie spadła średnia oczekiwana długość życia w kraju o 1,26 roku, do 82,3 lat.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. pixabay

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij