Najnowsze wiadomości ze świata

“Król Kryptowalut” usłyszał wyrok

Sąd uznał, że „król kryptowalut” Sam Bankman-Fried ukradł swoim klientom 8 miliardów dolarów. Skazał go na 25 lat więzienia.

31-letni SBF był założycielem popularnej giełdy kryptowalut FTX. Przyniosła mu ogromną fortunę, w pewnym momencie był 41. najbogatszym Amerykaninem. W listopadzie 2022 roku pojawiły się doniesienia, że kradnie pieniądze ze swojej giełdy, by spłacać długi swojej drugiej firmy, Alameda Research, i finansować wystawne życie. Sprawiło to, że wielu inwestorów w panice wycofało swoje środki, co doprowadziło do bankructwa FTX. Tysiące osób, które nie zdążyły tego zrobić, straciły dostęp do swoich pieniędzy.

W grudniu 2012 roku SBF został aresztowany w swojej willi na Bahamah. Amerykański sąd postawił mu siedem zarzutów, w tym oszustwa przy pomocy środków telekomunikacyjnych i prania brudnych pieniędzy. Groziło mu za nie aż 110 lat więzienia. SBF po ekstradycji odpowiadał z wolnej stopy, po wpłaceniu kaucji w wysokości 250 milionów dolarów – największej w historii USA. W styczniu zeszłego roku nie przyznał się do winy. Wkrótce potem usłyszał kilka dodatkowych zarzutów, w tym nielegalnego finansowania kampanii lewicowych polityków pieniędzmi klientów i zapłacenia co najmniej 40 milionów dolarów chińskiemu rządowi w zamian za odmrożenie kont AR.

Jego pierwszy proces, na którym odpowiadał na siedem zarzutów, rozpoczął się w październiku. 2 listopada ława przysięgłych uznała, że jest winny wszystkich stawianych mu zarzutów. Wczoraj sąd skazał go na 25 lat więzienia. Nakazał mu także wypłacenie 11,02 miliarda dolarów oszukanym klientom i inwestorom. Drugi proces miał zacząć się w marcu tego roku, ale prokuratura zrezygnowała z niego, by przyspieszyć ten pierwszy – w razie skazania jego kara i tak nie byłaby dłuższa.

Skazanym za przestępstwa federalne nie przysługuje prawo do przedterminowego zwolnienia. SBF kwalifikuje się jednak po podpisaną przez Donalda Trumpa ustawę First Step, gdyż nie popełnił przestępstwa z udziałem przemocy i to jego pierwszy wyrok. Oznacza to, że dzięki dobremu zachowaniu i udziałowi w programach rehabilitacyjnych w więzieniu może znacznie skrócić swoją karę. W teorii będzie mógł odzyskać wolność już po 12,5 roku.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. PAP/EPA/PETER FOLEY

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij