Najnowsze wiadomości ze świata

Król Karol III nie żyje? To fake news

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, jakoby brytyjski monarcha Karol III zmarł nagle. Wszystko wskazuje, że to fake news.

Brytyjczycy martwią się o swojego monarchę od czasu, kiedy w zeszłym miesiącu podczas operacji prostaty odkryto, że jest chory na raka. Pałac Buckingham jest bardzo dyskretny w temacie zdrowia członków rodziny królewskiej, ujawniono tylko, że nie jest to rak prostaty. Sam monarcha radykalnie ograniczył swoją aktywność, chociaż dalej pełni funkcje polityczne. Spotyka się, osobiście i wirtualnie, z politykami i ambasadorami, odbywa także cotygodniowe spotkania z premierem Rishim Sunakiem. Po raz ostatni widziano go publicznie 15 marca, kiedy opuścił zamek Windsor po otrzymaniu informacji o zgonie swojego przyjaciela Iana Farquhara.

Od kilku dni w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że monarcha miał nagle umrzeć. Niektórzy użytkownicy donoszą, że na budynkach rządowych flagi zostały opuszczone do połowy masztu. W sieci pojawił się też rzekomy komunikat z pałacu Buckingham, który informuje o śmierci króla. Wszystko wskazuje jednak na to, że to fake news. Jak zauważa portal Mint, nie ma na razie żadnego oficjalnego potwierdzenia, że monarcha nie żyje.

 

Brytyjczycy traktują zgony swoich monarchów bardzo poważnie. W wypadku każdego plany działania na wypadek ich śmierci są tworzone na długo przed tym, nim nastąpi. W wypadku Elżbiety II plan ten, nazwany „Operacją London Bridge”, stworzono już w latach sześćdziesiątych. Wiadomo, że plan na wypadek śmierci Karola nazwano Operacją Menai Bridge, od mostu w Walii. Król był księciem Walii przez rekordowe 64 lata i 44 dni.

Szczegóły tego planu są otoczone tajemnicą, ale zdaniem ekspertów nie różni się zbytnio od planu na śmierć Elżbiety II. Oznacza to, że w razie zgonu monarchy Pałac Buckingham powiadomi o niej BBC i agencje prasowe, które przekażą tę informację pozostałym mediom. Telewizje i stacje radiowe zaczną grać spokojną muzykę przed oficjalnym ogłoszeniem, a prezenterzy przebiorą się w czarne stroje. Równocześnie żołnierz wywiesi klepsydrę na bramie pałacu Buckingham, w tym samym momencie zostanie opublikowana na jego stronie internetowej. Nic z tego nie miało jeszcze miejsca.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Mint Autor: WM
Fot. New Zealand Defence Force

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij