Najnowsze wiadomości ze świata

Król Holandii przeprosił za niewolnictwo

Wczoraj Holendrzy świętowali 160. rocznicę zniesienia w ich państwie niewolnictwa. Z tej okazji król Willem-Alexander przeprosił jego ofiary.

Holandia była jedną z pierwszych potęg kolonialnych w Europie, posiadali kolonie w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i na Karaibach. Większość ich kolonii była mała i słabo rozwinięta, przypominała bardziej placówki handlowe, ale mieli także większe kolonie, gdzie korzystali z pracy niewolniczej. Fakt, że byli potęgą morską, sprawił też, że to państwo odegrało istotną rolę w transatlantyckim handlu niewolnikami. Ich ostatnią kolonią była Gujana Holenderska, która dopiero w 1975 roku ogłosiła niepodległość jako Surinam.

Holandia zdelegalizowała niewolnictwo dopiero 1 lipca 1863 roku, kiedy zdążyli już stracić większość kolonii. Teraz w rocznicę tamtego wydarzenia świętują Keti Koti – co w języku Sirinam oznacza „łańcuch został zerwany”. Podczas wczorajszej rocznicy król Willem-Alexander przeprosił za udział jego państwa w niewolnictwie. „W ten dzień, w którym pamiętamy o holenderskiej historii niewolnictwa, proszę o wybaczenie za tę zbrodnię przeciwko ludzkości” – stwierdził – „Jako wasz król i jako członek rządu, przepraszam za to osobiście. I czuję wagę tych słów w moim sercu i mojej duszy”. Król dodał, że rasizm dalej jest w Holandii problemem i nie każdemu Holendrowi spodobają się jego przeprosiny.

To już kolejny raz, kiedy król Holandii przeprosił za kolonialną przeszłość. W 2020 roku, podczas wizyty w Indonezji, przeprosił za brutalność rządów Holendrów w azjatyckich koloniach. W grudniu zeszłego roku premier Mark Rutte przyznał też oficjalnie, że Holandia brała udział w handlu niewolnikami i na nim zarabiała. Przeprosił za to, ale stwierdził, że nie wypłacą reparacji ich potomkom.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Remko de Waal / POOL

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij