Najnowsze wiadomości ze świata

Kraj wstrząśnięty śmiercią nastolatka zabitego po wyjściu ze szkoły

We Francji nie cichną emocje po śmierci 15-latka pobitego po wyjściu ze szkoły w Viry-Chatillon na przedmieściach Paryża; rząd potępił tę “barbarzyńską zbrodnię” – podała w sobotę agencja AFP. Zatrzymano w związku z tragedią pięć osób w wieku od 15 do 20 lat.

Rzeczniczka rządu Prisca Thevenot w oświadczeniu na platformie X zapewniła, że społeczeństwo “nie ugnie się” w obliczu “barbarzyńskiej zbrodni”. Minister edukacji Nicole Belloubet wzięła udział w Viry-Chatillon w minucie ciszy. Wszczęto śledztwo dotyczące zabójstwa i aktu przemocy popełnionego przez grupę osób w pobliżu szkoły.

Zatrzymanych zostało pięć osób: 20-latek, 15-letnia dziewczyna i trzech 17-latków. Według ustaleń śledztwa ofiara została pobita przez grupę po wyjściu ze szkoły. Chłopiec trafił do szpitala w czwartek, został operowany w nocy, jednak zmarł w piątek po południu. Media podały imię zabitego – Shamseddine. Jeden z kolegów chłopca, cytowany przez AFP, zapewnił, że Shamseddine nie był nękany w szkole. Inny uczeń, 12-letni Matheo powiedział dziennikarzom, że szkoła jest “dość spokojna”.

W departamencie Essonne, gdzie leży Viry-Chatillon, występuje zjawisko bójek między rywalizującymi gangami – przyznała w telewizji BFMTX prefekt policji Frederique Camillieri. Zastrzegła jednak, że nie może powiedzieć, czy atak na 15-latka był z tym związany.

W tym samym tygodniu pobita została przed szkołą w Montpellier na południu Francji 13-letnia uczennica. Zatrzymano trzy osoby, w wieku 14 i 15 lat, które przyznały się do winy. Prokuratura ustaliła, że przed atakiem uczniowie obrzucali się obelgami w mediach społecznościowych. Z kolei w Tours w środkowej części Francji zatrzymano pięć dziewcząt, w wieku od 11 do 15 lat, które pobiły w środę 14-letnią uczennicę swojej szkoły, a atak sfilmowały.

Jeszcze przed informacjami o śmierci Shamseddine’a jedną ze szkół w Paryżu odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, który zapewnił, że władze będą działać stanowczo wobec wszelkich form przemocy w szkole.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij