Najnowsze wiadomości z kraju

Koszmar Trzaskowskiego. Jedno z miast udowodniło, że można wprowadzić niższe taryfy na wodę i śmieci

Ostatnie podwyżki cen wywozu śmieci w Warszawie, za które jest doliczana opłata za zużycie wody, stała się przedmiotem szerokiej dyskusji. Wielu mieszkańców stolicy ma za złe ratuszowi Trzaskowskiemu podniesienie opłat, a sam wiceszef PO broni się twierdząc, iż odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi Prawo i Sprawiedliwość. Tymczasem w Chełmie lokalne władze zdecydowały się na wprowadzenie tańszej taryfy za śmieci i wodę oraz bezpłatnej komunikacji.

W ostatnim czasie stołeczny ratusz nie rozpieszcza mieszkańców miasta. Tylko w bieżącym miesiącu w Warszawie zaczęły obowiązywać nowe ceny za wywóz śmieci, które mają być uzależnione m.in. od zużycia wody. Opłaty są teraz czterokrotnie większe, niż poprzednio, a przeciętna 5-osobowa rodzina zapłaci nawet 300 zł. Dodatkowo w mieście doszło do powiększenia strefy płatnego parkowania, zwiększając przy tym opłaty za postój.

Trzaskowski w swojej obronie zdecydował się na przeniesienia odpowiedzialności za rząd PiS, który poprzez wprowadzenie nowych zasad ustawowych dotyczących finansowania przez samorządu przedsiębiorstw zajmujących się utylizacją odpadów miał doprowadzić do takiej sytuacji. Co więcej twierdzi nawet, że ceny podobnie rosną również w innych miastach.

Jak jednak ustaliło TVP Info nie wszystkie miejscowości poszły śladem stolicy. Przykładem takiego miasta jest m.in. Chełm.

– My opłaty za odbiór odpadów obniżyliśmy jeszcze w 2019 roku i dziś stawka bazowa za odpady segregowane wynosi 10,90 zł. Kilka dni temu otrzymaliśmy natomiast informację, że Wody Polskie zatwierdziły przedstawiony przez miejską spółkę MPGK wniosek o obniżenie taryfy za wodę i odprowadzane ścieki – powiedział prezydent Chełma Jakub Banaszek, który dodał, iż władze miasta czekają obecnie na uprawomocnienie się decyzji w tej sprawie oraz jej opublikowanie.

Dodatkowo miasto zamierza wprowadzić także darmową komunikację miejską dla mieszkańców oraz wymianę dotychczasowych środków transportu miejskiego na zeroemisyjne pojazdy, w tym wodorowe.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij