Najnowsze wiadomości z kraju

Kościół wziął się za piosenki śpiewane podczas ślubów. To nie koncert życzeń

Podczas liturgii nie można wykonywać muzyki o charakterze świeckim. Muzyka w liturgii nie jest jej “oprawą”, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów – wskazała Komisja Muzyki Kościelnej Diecezji Warszawsko-Praskiej apelując o odpowiedni dobór pieśni zwłaszcza w czasie ślubów i pogrzebów.

Komisja Muzyki Kościelnej DW-P wydała komunikat, w którym zwróciła się do duszpasterzy, organistów i osób odpowiedzialnych za muzykę w parafiach i ośrodkach duszpasterskich, z prośbą o zwrócenie uwagi na charakter i formę muzyki w świątyniach.

Przypomniano w nim, że Kościół w wielu dokumentach zawarł wytyczne, zalecenia i zasady, którymi należy się kierować przy doborze i przygotowaniu repertuaru muzycznego obrzędów liturgicznych. Zwrócono uwagę, że zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z października 2017 r. “muzyka w liturgii nie jest jej +oprawą+, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów”.

Autorzy komunikatu zaapelowali o odpowiedni “dobór pieśni, śpiewów i utworów wykonywanych podczas mszy św. obrzędowych z sakramentem małżeństwa lub mszy pogrzebowych”. “Często spotkać się można z niewłaściwym podejściem do norm liturgicznych i muzycznych obowiązujących w Kościele” – ocenili.

Komisja przypomniała, że “należy odchodzić od sytuacji, w których muzyka staje się rodzajem koncertu oraz dominuje nad dynamiką i istotą obrzędów liturgicznych”. “Niejednokrotnie narzeczeni, rodzina lub bliscy przygotowując ślub, bądź pogrzeb, zapraszają do wykonywania muzyki w liturgii osoby reklamujące się w mediach społecznościowych, ale niemające rozeznania w przepisach liturgicznych, a nawet kwalifikacji muzycznych czy wokalnych” – czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, “pod żadnym pozorem nie można podczas liturgii wykonywać muzyki o charakterze świeckim”. Zaapelowano, aby “nie zapraszać do udziału we mszy św. +muzyków+ bez konsultacji z księdzem lub organistą”.

“Tajemnica Eucharystii jest zbyt wielka, ażeby ktoś mógł pozwolić sobie na traktowanie jej wedle własnej oceny, która nie szanowałaby jej świętego charakteru i jej wymiaru powszechnego. Należy przestrzegać wszystkich norm dotyczących mszy świętej, które znajdują się w ogólnym wprowadzeniu do Mszału rzymskiego” – czytamy w dokumencie KEP.

Źródło: PAP Autor: Magdalena Gronek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij