Kościół czeka ogromna zmiana? Papież wobec propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn Najnowsze wiadomości ze świata

Kościół czeka ogromna zmiana? Papież wobec propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn

 12 lutego zostanie opublikowana adhortacja apostolska papieża Franciszka, podsumowująca październikowy synodu biskupów na temat Amazonii. W dokumencie papież zajmie stanowisko wobec propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn na terenach, gdzie brakuje kapłanów.

Publikację adhortacji i jego prezentację na konferencji prasowej zapowiedział w piątek Watykan.

Adhortacja będzie miała tytuł “Querida Amazonia”( Umiłowana Amazonia). Dokument stanowi podsumowanie specjalnego synodu, jaki odbył się jesienią zeszłego roku w Watykanie pod hasłem “Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii poruszanych w czasie obrad była poparta przez większość uczestników w końcowym głosowaniu propozycja wyświęcenia żonatych stałych diakonów, co miałoby rozwiązać problem braku księży na odległych terenach Amazonii. Przeciwko tej propozycji wystąpiła konserwatywna część hierarchii argumentując, że nie można w żadnym razie odchodzić od reguły celibatu.

W odpowiedzi na te protesty Watykan przypomniał, że papież uważa celibat za “dar” i że podczas rozmowy z dziennikarzami zacytował wypowiedź Pawła VI: “Wolałbym oddać życie niż zmienić prawo o celibacie”.

W ukazującym się 11 lutego wywiadzie – rzece na temat Jana Pawła II , przygotowanego z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin polskiego papieża Franciszek oświadczył zaś, że celibat kapłański jest “darem, łaską”.

“A idąc śladem Pawła VI, a następnie Jana Pawła II i Benedykta XVI, czuję się mocno zobowiązany do myślenia o celibacie jako zasadniczej łasce charakteryzującej łaciński Kościół katolicki” – podkreślił. Franciszek wyraził następnie opinię, że celibat jest “łaską, a nie ograniczeniem”.

Papieska adhortacja przyniesie odpowiedź na pytanie, jakie będzie ostateczne stanowisko w sprawie propozycji, która – jak się podkreśla – ma dotyczyć tylko Amazonii.

 

Źródło: PAP Autor: Sylwia Wysocka z Rzymu 
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij