Najnowsze wiadomości z kraju

Koronawirus: żaden powiat nie wszedł do czerwonej strefy

W końcu są jakieś dobre wiadomości w temacie walki z pandemią koronawirusa. Po raz pierwszy od jej wprowadzenia żaden powiat nie znalazł się w tzw. czerwonej strefie.

Na początku sierpnia Ministerstwo Zdrowia wprowadziło tzw. strefy żółte i strefy czerwone. W powiatach które zostały do nich zaliczone panowały ostrzejsze restrykcje niż w reszcie kraju. Chodziło o punktową walkę z rozprzestrzenianiem się chińskiego koronawirusa w miejscach, gdzie sytuacja wymykała się spod kontroli bez nakładania niepotrzebnych obciążeń na wszystkich innych. Lista powiatów należących do żółtych i czerwonych stref była aktualizowana na bieżąco w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Dzisiaj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił nową listę. Ogólnie liczba powiatów obłożonych dodatkowymi restrykcjami spadła z dziesięciu do zaledwie trzech. Co ważniejsze żaden z nich nie znalazł się w strefie czerwonej. Trzy powiaty obłożone restrykcjami – limanowski, tatrzański i gostyński – znalazły się w łagodniejszej strefie żółtej.

Nie oznacza to rzecz jasna, że tak pozostanie. O trafieniu do danej strefy decyduje bowiem analiza dynamiki zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeżeli w danym powiecie było w tym okresie między 6 i 12 nowych infekcji na 10 tysięcy mieszkańców to trafi on do strefy żółtej a jeśli powyżej – do czerwonej.

Według informacji z Ministerstwa Zdrowia obecnie pięć powiatów: kluczborski, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki i myślenicki – znajduje się na granicy bycia obłożonymi dodatkowymi obostrzeniami. Jeśli dynamika nowych infekcji w nich wzrośnie to zostaną do nich włączone.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało również nowy codzienny raport. W ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 506 nowych zakażeń. Najwięcej było w województwie małopolskim (99), wielkopolskim (76) i mazowieckim (68). Najmniej w warmińsko-mazurskim i łódzkim (po 13), zachodniopomorskim (12) i lubuskim (6).

Zmarło też 12 kolejnych osób. Najmłodsza miała 66 lat, najstarsza 93, wszystkie miały choroby współistniejące.

Ogółem od początku pandemii chiński koronawirus zaraził w Polsce 72 453 osoby, z czego 2159 zmarło.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij