Najnowsze wiadomości ze świata

Koreańczycy zbudowali pierwsze wyrzutnie rakiet dla Polski

Południowokoreański koncern Hanwha Defence poinformował o zakończeniu integracji trzech pierwszych wyrzutni K239 Chunmu z polskimi podwoziami. Większość naszego zamówienia będzie wyprodukowana w Polsce.

4239 to opracowana w drugiej dekadzie XXI wieku wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet, będąca koreańskim odpowiednikiem słynnego już amerykańskiego Himarsa. Jest cięższa i mniej mobilna od swojego amerykańskiego odpowiednika, ale za to może wystrzelić dwa razy więcej rakiet. Może używać rakiet wielu różnych typów, w tym kierowanych o zasięgu 80 km i balistycznych o zasięgu ok. 300 km/h. Polska zamówiła ich w październiku zeszłego roku 288 sztuk. Zostaną zintegrowane z polskimi podwoziami od Jelcza i systemem zarządzania walką ZZKO Topaz, tworząc system HOMAR-K.

Portal Defence Blog donosi, że Hanwha zakończyła już integrację trzech takich wyrzutni z trzema podwoziami 8×8 od Jelcza, które wysłano do Korei. Teraz zostaną wysłane do Polski, gdzie nastąpi ich integracja z Topazem. Integracja pozostałych wyrzutni z polskimi podwoziami będzie miała miejsce już w Polsce, we współpracy z krajowym przemysłem zbrojeniowym. Pierwsze 18 sztuk trafi do 18 Dywizji Zmechanizowanej do końca roku.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Defence Blog Autor: WM
Fot. 후니포커스 (사진출사정보) CC BY 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij