Kontrowersyjna wystawa zniknie z ulic Wrocławia. Z powodu „akcji hejterskiej” Najnowsze wiadomości z kraju

Kontrowersyjna wystawa zniknie z ulic Wrocławia. Z powodu „akcji hejterskiej”

Fundacja Sztuki Współczesnej Art Transparent zdemontowała budzącą kontrowersję wystawę „Iron Man” z ulic Wrocławia. “Dzieła sztuki”, które przedstawiały m. in. akty młodych mężczyzn, zostały wcześniej oblane farbą.

Fundacja poinformowała, że „w związku z dewastacją galerii SZEWSKA i akcją hejterską, której jesteśmy ofiarą oraz obawą przed eskalacją sytuacji, w której wystawa +Iron Man+ traktowana jest bezrefleksyjnie i jako narzędzie, postanowiliśmy na czas trwającej kampanii zdemontować zdjęcia z galerii SZEWSKA”.

– W naszym odczuciu rolą sztuki nie jest uczestniczenie w politycznych zagrywkach. Do dyskusji o sztuce i sztuce w przestrzeni publicznej z chęcią wrócimy po wyborach. W związku z obawą o życie i zdrowie osób z Zespołu fundacji Art Transparent, postanowiliśmy do odwołania zamknąć nasze galerie – napisano w oświadczeniu.

Wystawa „Iron Man” prezentuje prace Pawła Jacha i Krystiana Truth Czaplickiego. Jak napisała kuratorka wystawy prof. Anna Kołodziejczyk, to “dwaj pokoleniowo odlegli artyści, opowiadający o ważnych, choć nieoczywistych pokładach ludzkiej emocjonalności”.

– Malarstwo Jacha, skoncentrowane na tematyce figuratywnej, będące głównie studium sylwetek i aktów młodych mężczyzn wpisanych w futurystyczne i surrealizujące tła, wyróżnia biegłość warsztatowa. Obrazy olejne z najnowszych serii: +Multikulti+ i +Hortus Conclusus+ zgodnie z filozofią malarza z jednej strony są emanacją zachwytu nad pięknem kosmosu i ziemskiej przyrody oraz nad ludzkimi osiągnięciami, a z drugiej – wyrażają aprobatę dla naturyzmu, związków partnerskich, idei wolnej miłości i różnych tożsamości płciowych – opisuje kuratorka.

Na drugą część wystawy składają się rzeźby Krystiana Trutha Czaplickiego.

– Artysta podejmuje temat struktur władzy, kwestionowania norm społecznych, a także wizualizuje bieżące niepokoje polityczne. Scalona z pacyfistycznym emblematem, masywna i dominująca sylweta półnagiego mężczyzny jest tu rodzajem satyry społecznej odnoszącej się do współczesnych wyobrażeń na temat człowieka XXI wieku – pisze Kołodziejczyk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, w reakcji na kontrowersje towarzyszące ekspozycji napisał na platformie X, że “sztuka we Wrocławiu opiera się na wolności przekazu”. ”

Na stornie fundacji Art Transparent widniej informacja, że wystawa “Iron Man” jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.

Źródło: Stefczyk.info za PAP/X Autor: autor: Piotr Doczekalski
Fot. screen za X/@MarcinTorz

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij