Najnowsze wiadomości ze świata

Koniec imprezy “Gay Pride Amsterdam”. Jej organizatorom zarzucono, że promują… białych gejów

Po raz pierwszy od wielu lat w stolicy Holandii nie odbędzie się „Gay Pride Amsterdam”. Organizatorom dorocznej imprezy dla mniejszości seksualnych zarzucano, że była zbyt zamknięta i ograniczona do „białych homoseksualistów”, dlatego przemianowano ją na „Queer & Pride Amsterdam”.

„Spełnia się życzenie najbardziej postępowej części queerowej społeczności” – napisał w niedzielę dziennik „De Volkskrant”.

Spór w sprawie imprezy, której kulminacją była sierpniowa parada łodzi na amsterdamskim kanale Prinsengracht, wybuchł w 2022 roku. Część środowisk mniejszościowych, skupionych wokół organizacji „Queer Amsterdam”, oświadczyła, że impreza jest zbyt komercyjna i zdominowali ją „biali homoseksualiści”.

Organizacja chciała, aby bardziej skoncentrowano się na „aktywizmie” oraz „wykluczonych mniejszościach”; domagano się też rezygnacji z parady na łodziach. Nie zgadzała się na to fundacja „Pride Amsterdam”, która organizuje imprezę od 25 lat. Doszło do sporu, który został rozstrzygnięty przy udziale władz stolicy w grudniu ubiegłego roku.

Ustalono, że impreza będzie trwała nie tydzień jak dotychczas, ale dwa tygodnie i rozpocznie się w sobotę 22 lipca. Pierwszy tydzień został oddany do dyspozycji „Queer Amsterdam”, a drugi dotychczasowym organizatorom. Jak informuje dziennik „Het Parool” organizatorzy doszli do porozumienia i parada na łodziach, jedna z najbardziej popularnych imprez masowych w stolicy Holandii, dojdzie do skutku i odbędzie się po raz 26. na kanale Prinsengracht 5 sierpnia.

Zgodnie z postulatem „Queer Amsterdam”, program został poszerzony „o wykluczone mniejszości”. W Marszu Równości, który odbył się w Amsterdamie w sobotę, demonstrowali przedstawiciele grup osób transpłciowych, niebinarnych, prostytutek oraz uchodźców.

Źródło: PAP Autor: Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij