Najnowsze wiadomości ze świata

Konflikt między Bośnią i Izraelem. Chodzi o ludobójstwo w Srebrenicy

Szef MSZ Bośni i Hercegowiny Elmedin Konaković nazwał ambasadora Izraela w Serbii “kompromitacją dyplomacji i człowieczeństwa” po słowach dyplomaty, że Izrael nie uznaje wydarzeń w Srebrenicy za ludobójstwo, ponieważ “umniejsza to” znaczenie tego terminu – poinformowała w niedzielę telewizja N1.

“Dewaluowanie zbrodni w Srebrenicy pod przykrywką +wagi terminu+ jest nie tylko nieuczciwe intelektualnie, ale także wątpliwe moralnie” – napisał Konaković na X.

Ambasador Izraela Jahel Wilan powiedział w piątek serbskiej redakcji rosyjskiego portalu Sputnik, że Holokaust, czyli Zagłada Żydów w czasie II wojny światowej, nie był jedynym ludobójstwem i że na całym świecie miały miejsce inne zbrodnie tego typu.

“Kiedy jednak nazywa się Srebrenicę ludobójstwem, to moim zdaniem umniejsza to znaczenie tego terminu. Według mnie Srebrenicy nie należy nazywać ludobójstwem” – powiedział Wilan.

W lipcu 1995 roku w okolicach Srebrenicy – przed przejęciem przez siły Serbów tzw. strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ – zamordowano ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców, zamieszkujących kraj bośniackich muzułmanów. Nadal poszukuje się szczątków około tysiąca ofiar.

Wydarzenia w Srebrenicy za akt ludobójstwa uznały Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii oraz Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Było to największe masowe morderstwo popełnione w Europie po II wojnie światowej i najkrwawszy epizod wojny w Bośni i Hercegowinie, która pochłonęła około 100 tys. ofiar.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ma głosować w maju nad rezolucją w sprawie ludobójstwa, która ustanowiłaby 11 lipca – rocznicę wydarzeń w Srebrenicy – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie. Dyskusja wokół rezolucji wywołała ostre spory w samej BiH, w tym groźby secesji ze strony liderów politycznych stanowiącej część BiH Republiki Serbskiej, którzy odmawiają określania wydarzeń w Srebrenicy jako ludobójstwa.

Słowa izraelskiego ambasadora skomentował kanadyjski Instytut Badania Ludobójstw, który uznał je za “radykalnie nieludzkie i całkowicie fałszywe”.

Źródło: PAP Autor: Jakub Bawołek
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij