Najnowsze wiadomości z kraju

Komornik zabezpieczył konto Nowoczesnej. Lubnauer: “Proszę dzwonić do skarbnika, do widzenia”

Ogromne kłopoty ugrupowania Katarzyny Lubnauer. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się m. in. na ustalenia Wirtualnej Polski, komornik zabezpieczył jedno z kont partii. Mirosław Pampuch, skarbnik Nowoczesnej, przyznał, że jego ugrupowanie próbuje negocjować ugodę. 

– Katarzyna Lubnauer nie chciała rozmawiać o problemach z komornikiem. – Proszę dzwonić do skarbnika, do widzenia – rozłączyła się, gdy poprosiliśmy o komentarz – czytamy w komunikacie prasowym WP.PL.

Mirosław Pampuch, skarbnik Nowoczesnej, potwierdził, że wszczęto procedurę komorniczą.

– Komornik objął jedno z naszych kont zabezpieczeniem, to nie jest postępowanie egzekucyjne, a zabezpieczające. Nie zapadł żaden wyrok dotyczący wierzytelności, natomiast sąd dokonał zabezpieczenia na rzecz przyszłego ewentualnego wyroku – mówił poseł Nowoczesnej.

Skarbnik partii przekazał, że chodzi o nieopłaconą fakturę na kwotę ok. 150 tys. zł – jak wskazywał – to zobowiązanie zaciągnięte decyzją Ryszarda Petru w maju 2017 r. – Cały czas rozmawiamy z tą firmą, jesteśmy bardzo blisko podpisania ugody i restrukturyzacji tej wierzytelności. Nie skutkuje to negatywnymi konsekwencjami dla partii – dodał.

Pampuch stwierdził też, że “sytuacja finansowa Nowoczesnej wynika z zobowiązań zaciągniętych przez poprzedniego przewodniczącego partii”.

Skarbik partii zapewnił, że Nowoczesna spłaca swoje długi na bieżąco. Na początku roku Pampuch mówił, że Nowoczesna ma ok. 2,5 mln zł zadłużenia, wynikającego z kampanii wyborczej (kredyt zaciągnięty w 2015 r. w PKO BP oraz środki, które Nowoczesna jest winna Polsatowi za spoty wyborcze w kampanii parlamentarnej).

W 2016 r. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Nowoczesnej z wyborów parlamentarnych w 2015 r., w wyniku czego partia straciła państwowe subwencje, przysługujące partiom znajdującym się w Sejmie.

Podstawą do odrzucenia sprawozdania finansowego było m.in. przelanie blisko 2 mln zł (1 mln 971,5 tys. zł) bezpośrednio z rachunku bieżącego partii na rachunek komitetu wyborczego utworzonego w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Przelanie środków na kampanię wyborczą z pominięciem rachunku funduszu wyborczego naruszyło przepisy ustawy o partiach politycznych i było przesłanką do odrzucenia sprawozdania finansowego partii.

Odrzucenie sprawozdania stało się źródłem problemów finansowych Nowoczesnej.

Źródło: Stefczyk.info za PAP/WP.PL Autor: Aleksandra Rebelińska/ac
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij