Wiadomości sportowe z kraju i świata

Komitet Olimpijski nie zamierza akceptować gestów solidarności z Black Lives Matter! Będą one surowo karane w Tokio

Międzynarodowy Komitet Olimpijski stwierdził, iż podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się za kilka miesięcy w Tokio, zakazana będzie jakakolwiek forma propagandy politycznej, religijnej czy też rasowej. Oznacza to, iż uczestnicy nie będą mogli wykonywać m.in. gestów solidarności z ruchem Black Lives Matter z przyklęknięciem czy wznoszeniem pięści w górę.

Choć demonstrowanie podobnych zachowań jest już od wielu lat zakazane przez regulamin MKOI, to jednak wiele osób zastanawiało, jakie będzie stanowisko organizacji ws. gestów, które są wykonywane m.in. podczas meczów angielskiej Premier League. Przypomnijmy, iż piłkarze oraz sędziowie przed pierwszym gwizdkiem są zobowiązani do klękania lub wznoszenia pięści w górę, na znak solidarności z Black Lives Matter. Gesty te są także stosowane podczas spotkań międzynarodowych angielskich klubów czy też kadry narodowej, co było doskonale widoczne podczas ostatniego starcia kadry Paolo Sousy w ramach eliminacji do turnieju w Katarze.

MKOI rozwiał wszelkie wątpliwości i ogłosił decyzję, zgodnie z którą nie będą akceptowane żadne wyjątki od dotychczasowej reguły. Władze komitetu podjęły taką decyzję po konsultacji z blisko ponad 3500 sportowców. Aż 70% z nich była przeciwna wykonywaniu gestów popierających działalność ruchu BLM.

Dodatkowo władze MKOI zapowiedziały, iż jakiekolwiek próby wyłamania się z tego reżimu będą zagrożone sankcjami.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio pierwotnie miały się odbyć w 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię koronawirusa zostały przełożone na bieżący. Oficjalna inauguracja ma nastąpić 23 lipca.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DailyMail Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij