Przekop Mierzei Wiślanej może być wstrzymany z powodu działań podejmowanych przez unijnych urzędników? Zdaniem Ryszarda Czarneckiego wiele na to wskazuje. O tym, iż Komisja Europejska planuje wstrzymanie budowy o strategicznym znaczeniu dla Polski, europarlamentarzysta mówił na antenie Radia Gdańsk.
– Dosłownie dziś dowiedziałem się o jakichś pismach wysłanych przez Komisję Europejską do dwóch polskich resortów. Tematem jest właśnie przekop Mierzei Wiślanej. Jeśli te informacje się potwierdzą, to by oznaczało, że po raz kolejny Komisja Europejska – zamiast brać stronę państwa członkowskiego – wzięła stronę Rosji. Ale na razie czekam na oficjalne potwierdzenie – mówił europoseł na antenie radia.
– Rzecz jest bardzo świeża. Słyszałem, że Komisja Europejska domaga się, poprosiła, zasugerowała wstrzymanie wszelkich prac do czasu zbadania tego przez Brukselę. Ale podkreślam, chciałbym oficjalnego potwierdzenia tej informacji. I przez Komisję Europejską, i przez polski rząd – mówił polityk.
O tym, iż KE chce “skrupulatnie przeanalizować argumenty “za” przekopem Mierzei” poinformowało również Radio ZET.
– W unijnym piśmie do ministerstwa gospodarki jest mowa o wstrzymaniu robót budowlanych do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Nie wiadomo zatem, co z ogłoszonym w sylwestra przetargiem na budowę kanału – czytamy na stronie radia.
Po co Polsce przekop Mierzei Wiślanej?
Podstawą realizacji tej inwestycji jest Uchwała Rady Ministrów z 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego o nazwie “Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022”. Celem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne.
Nowy kanał żeglugowy ma doprowadzić do zlikwidowania aktualnych barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski. Według przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, realizacja programu będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.
Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.
Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.