Najnowsze wiadomości ze świata

Kolejny słynny obraz stał się celem aktywistów klimatycznych

“Pole maków”, jeden z najsłynniejszych obrazów francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta, stał się celem kolejnej akcji działaczy klimatycznych; w sobotę w Paryżu aktywistka nalepiła na dzieło kartkę z fikcyjnym pejzażem, pokazującym suszę. Została zatrzymana.

Do akcji tej doszło w Muzeum d’Orsay, gdzie eksponowany jest obraz. Działaczka ruchu ekologicznego o nazwie Riposte Alimentaire przykleiła na płótno Moneta, które nie jest chronione szkłem, kartkę z fikcyjnym pejzażem. Miał on przedstawiać to samo pole maków, zniszczone jednak przez suszę będącą skutkiem ocieplenia klimatu.

O akcji poinformował sam ruch Riposte Alimentaire w mediach społecznościowych. Zamieścił nagranie wideo, na którym widać działania aktywistki. Młoda kobieta ubrana jest w T-shirt z napisem “+4 st. Piekło”. Chodzi o ocieplenie klimatu o 4 stopnie Celsjusza – jak twierdzi Riposte Alimentaire, ma to nastąpić na południu Europy do 2100 roku.

Po oględzinach przez konserwatora dzieło Moneta zostało powieszone ponownie. Jednocześnie muzeum zapowiedziało złożenie skargi.

Ruch organizował podobne akcje w poprzednich miesiącach. Aktywiści deklarują jako ich cel zwrócenie uwagi na skutki zmian klimatycznych.

Źródło: PAP Autor: Z Paryża Anna Wróbel
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij