Najnowsze wiadomości z kraju

Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

W poniedziałek miała się odbyć rozmowa pomiędzy przywódcami Polski. Jak podaje PAP, w rozmowach wzięli także udział szef polskiego MON Mariusz Błaszczak oraz australijski minister ds. przemysłu obronnego Christopher Pyne. To właśnie depesza Polskiej Agencji Prasowej stała się przyczyną rozpowszechniania przez polityków opozycji informacji o fiasku rozmów Dudy z Turnbullem. Konkretnie chodzi o następujący fragment:
Początkowo planowano, że rozmowy bilateralne odbędą się między prezydentem Dudą, a premierem Malcolmem Turnbullem – pisze PAP.
Były szef MON Tomasz Siemoniak jako pierwszy wysnuł teorię o obniżeniu rangi spotkania przywódców Polski i Australii do tego stopnia, że premier Turnbull miał wysłać na rozmowy swoich ministrów. 

Temat podchwycił także Paweł Rabiej, współzałożyciel partii Nowoczesna.
Premier Australii nie wziął udziału w rozmowach z Andrzejem Dudą. Nie będzie wielkiego sojuszu bałtycko – pacyficznego. Może czas pstryknąć fotkę z kangurem i misiem koala i zakończyć te wakacje na koszt podatnika? Z globtroterskich porad – warto tam wina spróbować – napisał na Twitterze polityk opozycji, kwitując swoją wypowiedź hashtagiem #jakiobciach.

Wydaje się jednak, iż cała informacja o nieodbytych rozmowach prezydenta RP z szefem australijskiego rządu jest fake newsem. Na tweet Rabieja odpowiedział jeden z pracowników kancelarii prezydenta Marcin Kędryna, który wstawił zdjęcie Andrzeja Dudy w towarzystwie Malcolma Turnbulla. 

To samo zdjęcie opublikowało również twitterowe konto Kancelarii Prezydenta, publikując materiał ze strony prezydent.pl. Artykuł potwierdza, iż spotkanie pomiędzy przywódcami obydwóch państw odbyło się, a zdaniem Andrzeja Dudy „istnieje realna szansa na rozszerzenie współpracy wojskowej Polski oraz Australii”.

JD/ za Twitter/ PAP/ prezydent.pl

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij