Najnowsze wiadomości ze świata

Kolejne europejskie państwa zawieszają podawanie szczepionki AstraZeneca. WHO wydało oświadczenie ws. preparatu

Coraz więcej europejskich państw decyduje się na zawieszenie szczepionki firmy AstraZeneca. Do tego grona w ostatnim czasie dołączyły Niemcy, Francja, Włochy, Portugalia oraz Cypr. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia wydała oświadczenie ws. preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu, zalecając jego dalsze podawanie.

Szczepionka firmy AstraZeneca wzbudza coraz więcej wątpliwości, a wszystko z powodu pojawiających się przypadków zakrzepów krwi wśród pacjentów, którzy przyjęli preparat. Choć tego typu przypadków nie pojawia się zbyt wiele oraz nie ma póki co dowodów potwierdzających związek pomiędzy zdarzeniami zakrzepowo-zatorowymi,  zastosowaniem medykamentu, to jednak wiele państw podjęło decyzję o zawieszeniu jego podawania. Na taki krok zdecydowały się wcześniej Dania, Norwegia, Irlandia, Islandia, Holandia, Bułgaria, Słowenia, Tajlandia i Demokratyczna Republika Konga, natomiast  Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg zawiesiły stosowanie jednej konkretnej partii produktu AstraZeneca.

W poniedziałek do tego grona dołączyły kolejne kraje europejskie – Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania, Cypr oraz Portugalia. Wszystkie one czekają na oficjalny komunikat ze strony Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie dalszych zaleceń dotyczących stosowania preparatu brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmakologicznego.

Co ciekawe Portugalia i Cypr podjęły taką decyzję krótko po pojawieniu się oświadczenia ze strony WHO, która optowała za kontynuacją szczepień medykamentem AstraZeneci.

-Nie chcemy, aby ludzie wpadali w panikę i na razie zalecamy, aby kraje kontynuowały szczepienia preparatem AstraZeneca. Jak dotąd nie znaleźliśmy związku między niepokojącymi zdarzeniami a szczepionką –  powiedziała Soumya Swaminathan, główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia podczas konferencji prasowej w Genewie.

Jednakże we wtorek 16 marca ma się zebrać ekspercka grupa doradcza WHO ds. szczepień, która zajmie się kwestią bezpieczeństwa szczepionki opracowanej przez brytyjsko-szwedzki koncern.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij