Najnowsze wiadomości ze świata

Kolejna prowokacja Białorusi. W Grodnie usunięto banery poświęcone polskiej pisarce

Z ulic białoruskiego Grodna zniknęły banery poświęcone Elizie Orzeszkowej. To nie jest pierwsza taka sytuacja w tym mieście.

Orzeszkowa urodziła się w 1841 roku we wsi Milkowszczyna, która obecnie leży na terytorium Białorusi. Była jedną z najsłynniejszych pisarek epoki pozytywizmu. Jej najsłynniejszym dziełem była powieść Nad Niemnem. W 1904 roku była nominowana do literackiej nagrody Nobla. Ostatecznie nagrodę dostał wtedy Henryk Sienkiewicz, ale część członków Komitetu Noblowskiego postulowała, aby ją podzielić. Pisarka zmarła w 1910 roku w Grodnie.

Dwa lata temu z inicjatywy Uniwersytetu Grodzieńskiego na ulicach tego miasta zainstalowano poświęcone jej banery. Informacje o pisarce zamieszczono na nich w trzech językach – po polsku, białorusku i angielsku. Ich zamontowanie sfinansowała Unia Europejska. Teraz jednak władze miasta zdecydowały, że zostaną zdemontowane.

To nie jest pierwszy taki incydent. W lipcu władze nakazały usunąć z budynku dworca tablicę upamiętniającą bohaterów powstania styczniowego, którzy w 1863 roku stoczyli w tym miejscu bitwę z rosyjskimi okupantami.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij