Poprzez decyzje Trybunału Konstytucyjnego prokurator, a nie lekarz prowadzi ciążę – powiedział przewodniczący PO Donald Tusk odnosząc się do śmierci 30-latki z Pszczyny. Tusk zapowiedział, że weźmie udział w demonstracji w tej sprawie, która odbędzie się w sobotę.
Tusk podkreślił na konferencji prasowej, że jest tą sprawą poruszony. “Dzieje się w ostatnich latach, miesiącach rzecz bardzo niebezpieczna. Rządzącym ideologia myli się z ludźmi” – ocenił. “Wprowadzone przez tak naprawdę religijną sektę pani Kai Godek, sektę, która opanowuje i polski Kościół, i niestety także obóz władzy, i skutkiem tej obecności narastającej presji ze strony fanatycznych ideologów, jest prawo i są decyzje. Te decyzje powodują ludzką śmierć” – stwierdził lider PO.
Jak dodał, nie ma wątpliwości, kto odpowiada za to i inne zdarzenia. “Nie da się zrzucić odpowiedzialności, bo jesteśmy tego już świadkami, na lekarzy” – mówił Tusk. “Lekarze są w jakimś sensie też ofiarami tego nieludzkiego prawa i tego nieludzkiego, bardzo ideologicznego podejścia do kwestii ciąży, matki, płodu” – dodał polityk.
W jego ocenie, “w Polsce tak naprawdę poprzez decyzje Trybunału pani Przyłębskiej pod patronatem pana Kaczyńskiego, tak naprawdę prokurator, a nie lekarz prowadzi ciążę”. “Lekarz, który chce ratować życie kobiety musi zastanawiać się, czy nie pójdzie siedzieć, czy go pan Ziobro nie wsadzi do więzienia za to, że ratuje zagrożone życie kobiety. W przypadku pani Izy ta sprawa jest ewidentna” – podkreślił Tusk.
“Jutro, nie jako polityk, nie jako szef partii opozycyjnej, tylko człowiek, jako mąż, ojciec, dziadek będę o 15.30 wśród tych wszystkich, którzy wierzą, że my możemy z tego mroku, z tych ciemności wyjść” – zapowiedział lider PO odnosząc się do protestów po śmierci 30-latki, które są planowane w sobotę. “Jeśli będzie was tam dużo, to daje taką nadzieję, że wyjdziemy w stronę światło z tego mroku, jaki rozpostarł się nad Polską i którego autorzy są powszechnie znani” – dodał lider PO.
22 października 2020 r. TK orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Orzeczenie zapoczątkowało ogólnokrajową falę protestów. Obecnie aborcja jest w Polsce możliwa w dwóch przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).