Najnowsze wiadomości ze świata

Kokaina w aptekach. Władze chcą uregulować sprzedaż narkotyków

Kokaina mogłaby być dostępna tylko w aptekach – oświadczyła we wtorek cytowana przez agencję AFP burmistrz Amsterdamu Femke Halsema. Regulacja sprzedaży kokainy i MDMA (ekstazy) – jej zdaniem – jest jedyną drogą do zwalczenia nielegalnego handlu tymi substancjami.

Amsterdam mierzy się z ogromnym problemem przestępczości związanej z handlem narkotykami, co przyczynia się nie tylko do wzrostu liczby przestępstw, ale ma też ogromny negatywny wpływ na gospodarkę całego kraju – uważa burmistrz Femke Halsema. Jej zdaniem “ceny kokainy na ulicy pozostały dokładnie te same, co oznacza, że nie mamy, żadnej skuteczności”. W holenderskiej stolicy 80 proc. interwencji policji związane jest z nielegalnym handlem narkotykami.

Halsema podkreśliła, że jej podejście do kwestii legalizacji narkotyków różni się od innych polityków. “Podaję przykład burmistrza Antwerpii, belgijskiego miasta portowego, które wraz z Rotterdamem jest głównym punktem nielegalnego importu kokainy oraz innych narkotyków do Europy” – tłumaczy AFP. Burmistrz Amsterdamu sprzeciwia się podejściu władz tych miast, które walczą z konsumentami narkotyków, a nie z samymi narkotykami. W jej opinii taka praktyka prowadzi jedynie do przeludnienia więzień i nie rozwiązuje problemu.

Ponieważ na zbudowanie “zdrowego i dobrze uregulowanego rynku” potrzeba czasu, konieczne jest podejście do problemu w sposób kompleksowy – tłumaczy Femke Halsema. Odrzuca zarazem praktykowaną w Holandii politykę wobec tzw. miękkich narkotyków, takich jak marihuana czy grzybki halucynogenne. Zgodnie z obecnym prawem sprzedaż miękkich narkotyków jest legalna, jeśli odbywa się za pośrednictwem specjalnych punktów. Nie jest zabroniona ich produkcja i pozyskiwanie. Femke Halsema uważa, że takie podejście przyczyniło się do wzrostu handlu kokainą.

“Jeśli o to chodzi, ewoluujemy powoli w stronę narkopaństwa, w którym walka z narkotykami jest jedną z najważniejszych kwestii” – oświadczyła burmistrz Amsterdamu. Żeby podkreślić powagę sytuacji, przypomniała proces barona narkotykowego Ridouana Taghiego skazanego w lutym tego roku na dożywocie oraz ofiary gangów narkotykowych. Wśród zamordowanych był znany dziennikarz śledczy Peter R. de Vries zastrzelony w biały dzień w Amsterdamie

Źródło: PAP Autor: awm/ san/
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij