Koalicja 13 grudnia chce uderzyć w kolejną branżę gospodarki? Hennig-Kloska: do 2030 r. pozyskanie drewna w Polsce spadnie o ok. 5 proc. Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Koalicja 13 grudnia chce uderzyć w kolejną branżę gospodarki? Hennig-Kloska: do 2030 r. pozyskanie drewna w Polsce spadnie o ok. 5 proc.

Do 2030 roku o ok. 5 proc. spadnie pozyskanie drewna w polskich lasach – wynika z wtorkowej wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, podczas posiedzenia sejmowych komisji.

We wtorek podczas posiedzenia sejmowych komisji środowiska oraz gospodarki dyskutowano na temat bieżącej sytuacji na rynku drewna w Polsce. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że mimo wstrzymania w styczniu br. wycinki drzew w cennych przyrodniczo i ważnych społecznie lasach (tzw. moratorium leśne), nie sprawdziły się prognozy o “lawinowym wzroście cen drewna i upadku branży drzewnej”.

Z przedstawionych przez nią danych wynika, że średnia cena drzewa za metr sześć. obniżyła się o 13 proc. i obecnie wynosi 41 zł 62 gr. “Nie mam wątpliwości, że moratorium nie miało wpływu na poziom bezrobocia w regionach, gdzie ograniczono wycinanie lasów” – powiedziała. Zaznaczyła też, że zakłady usług leśnych (ZUL), czyli przedsiębiorstwa pozyskujące drewno, zrealizowały już większość umów zawartych z Lasami Państwowymi.

Dodała, że informacje te miały wpływ na jej poniedziałkową decyzję o przedłużeniu obowiązywania moratorium w 10 lokalizacjach zarządzanych przez Lasy Państwowe między innymi w Puszczy Karpackiej, Boreckiej, Bieszczadach czy Puszczy Knyszyńskiej. “Do 2030 roku spadek pozyskania drewna w lasach wyniesie ok. 5 proc.” – powiedziała.

Hennig-Kloska powiedziała, że resort pracuje nad zwiększeniem podaży drewna na rynku krajowym. Wskazała, że chodzi m.in. o “usprawnienie wykorzystania drewna poużytkowego”, a zakaz spalania pełnowartościowego drewna w energetyce. “Nie ma natomiast żadnych planów zakazujących palenia drewnem w gospodarstwach domowych” – podkreśliła minister.

Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak ocenił z kolei, że m.in. z powodu ograniczonej podaży surowca, wojny na Ukrainie, wzrostu cen energii, kosztów pracy, a także spadku eksportu do UE, z dużymi problemami boryka się przemysł meblarski, którego udział w tworzeniu PKB wynosi 2,8 proc. “Trzeba znaleźć rozwiązania, które zrekompensują skutki moratorium, zwiększą dostępność surowca dla przemysłu” – podkreślił przedstawiciel MRiT.

Z kolei dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss, przedstawił komisji zasady sprzedaży drewna na 2025 rok. Ich głównym celem – jak powiedział – “jest ograniczenie wtórnego eksportu drewna przez naszych odbiorców”. Poinformował, że sprzedaż drewna będzie odbyła się dwa razy w roku (do tej pory było trzy razy). Powiedział, że promowani będą lokalni przedsiębiorcy, którzy mają tzw. historię zakupu w poprzednich latach, a kontraktowane przez nich ilości drewna skorelowane są z ich potrzebami. Przedsiębiorca będzie musiał też wyrazić zgodę na kontrole Lasów Państwowych. “Jak okaże się, że nie spełni określonych wymogów, może zostać zablokowany przez nas na 2 lata” – powiedział Koss.

Z danych Lasów Państwowych wynika, w latach 2019-2023 za granicę sprzedano z Polski 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w ub.r. było to 2,2 mln ton. Powołując się na wyliczenia GUS LP podały, że w latach 2019-2023 najwięcej nieprzetworzonego drewna wyeksportowano do Niemiec – 5,3 mln ton; wysyłka drewna do naszych zachodnich sąsiadów stanowiła 37 proc. eksportu w tym czasie. Na dalszym miejscu znalazły się “inne kraje”, do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a na kolejnym – Chiny. Do Państwa Środka w latach 2019-2023 trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28 proc. eksportu tego surowca.

Źródło: PAP Autor:
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Nie żyje gwiazda kultowego filmu “Krokodyl Dundee” 0 0

Nie żyje gwiazda kultowego filmu “Krokodyl Dundee”

Śmiertelne pobicie sportowca. Jest wyrok 0 0

Śmiertelne pobicie sportowca. Jest wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij