Najnowsze wiadomości z kraju

Kluzik-Rostkowska: podział na “starą i nową Platformę” się nie powiódł; czas go zasypać

Od półtora roku widać, że podział na “starą i nową Platformę” się nie powiódł, czas go zasypać – powiedziała we wtorek posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, inicjatorka “listu 54”. Zapewniła również, że decyzja o wykluczeniu z PO dwóch sygnatariuszy listu “nie wystraszyła” pozostałych.

We wtorek po godz. 18 rozpoczęło się w warszawskim Centrum Prasowym Foksal spotkanie Parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej poświęcone sytuacji wewnętrznej w partii. Wśród głównych tematów obrad mają być m.in. “list 54” parlamentarzystów PO i KO, w którym znalazł się m.in. apel o zmiany w PO oraz wykluczenia dwójki ich sygnatariuszy – Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego.

Inicjatorką listu była posłanka Joanna Kluzik Rostkowska. Jeszcze przed spotkaniem powiedziała dziennikarzom, iż liczy na dyskusję o sytuacji, w jakiej znalazła się Platforma Obywatelska. “Był jakiś powód, dla którego napisaliśmy ten list. On po pierwsze definiuje sytuację, którą mamy dzisiaj i jest propozycją zmiany tej sytuacji. Ani ja, ani pozostali sygnatariusze tego listu nie maja żadnych wątpliwości, co więcej – także ci, którzy nie podpisali tego listu, że jeżeli chcemy skutecznie wygrywać z PiS, to musimy wrócić do pozycji lidera opozycji” – podkreśliła posłanka.

Według niej, od półtora roku widać, że podział na “nową i starą Platformę” się nie powiódł. Posłanka nawiązała do ubiegłorocznych słów lidera PO Borysa Budki, który tuż po wyborze zapowiedział “nową energię”. “PO 2019 roku, kiedy zmieniło się kierownictwo partii, pojawiła się idea +nowej energii+ i takiego bardzo wyraźnego podziału na +starych, którzy już byli+ i +nowych, którzy są teraz+” – powiedziała inicjatorka “listu 54”.

Jak dodała, szanuje “różne próby działania w polityce”, jednak – jej zdaniem – “po pewnym czasie trzeba zdać sobie sprawę, czy ta próba się powiodła czy nie”. “Gołym okiem widać, że spadliśmy tak mocno w sondażach, że ten podział na Platformę starą i nową po prostu nie przyniósł spodziewanego efektu i czas zasypać te podziały” – zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

Posłanka zapowiedziała, że podczas spotkania będzie bronić wykluczonych kolegów. “To jest naprawdę sytuacja niedobra, kiedy wyklucza się osoby z partii, nawet bez dania racji. Nikt z nimi nie rozmawiał, nikt ich o nic nie zapytał. Zostali wykluczeni w trybie nagłym i jeżeli ktoś uważa, że to jest wzmocnienie szefostwa partii, no to nie. Nie jest to taki gest, który wzmacnia lidera partii” – stwierdziła posłanka.

Jak dodała, wykluczenie Rasia i Zalewskiego “nie spełniło też roli, którą być może miał odgrywać, czyli wystraszenia całej reszty”. “Absolutnie uważamy, że dobrze nasi koledzy zrobili, że się odwołali do sądu koleżeńskiego. Mam nadzieję, że ta sytuacja będzie miała ciąg dalszy i on będzie pozytywny” – zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

Rzecznik PO Jan Grabiec wątpi jednak, żeby Krajowy Sąd Koleżeński zmienił decyzję zarządu. “Nie przypominam sobie, żeby w historii Platformy jakakolwiek tego rodzaju decyzja zarządu została zakwestionowana” – powiedział poseł dziennikarzom.

Rzecznik Platformy powtórzył też, że “wewnątrz partii można proponować wszystko i debatować o wszystkim. “Natomiast jeśli ktoś chce robić swoją politykę kosztem partii, atakując decyzje kolegialnych władz partii na zewnątrz, poza partią, to szkodzi po prostu tej formacji” – zaznaczył.

Źródło: PAP Autor: Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij