Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Kilometrowe kolejki, puste zbiorniki. W USA zaczął się kryzys paliwowy

Atak hakerów na rurociąg Colonial ma bardzo poważne skutki. Na wschodnim wybrzeżu USA zaczyna brakować benzyny na stacjach.

Colonial to jeden z najważniejszych rurociągów w USA. Płynie nim z rafinerii w zatoce meksykańskiej 45% paliwa konsumowanego na wschodnim wybrzeżu USA, także tego dla linii lotniczych i wojska. Jak pisał portal Stefczyk.info w piątek doszło do ataku hakerskiego, który spowodował jego wyłączenie. Jak na razie nie wiadomo kiedy zostanie ponownie włączony.

Amerykanie podejrzewają, że ich rurociąg zaatakowali rosyjscy hakerzy

Wygląda na to, że spełnia się czarny scenariusz. W wielu stanach na wschodnim wybrzeżu już teraz zaczyna brakować paliwa. Sytuację pogarsza również fakt, że wielu Amerykanów rzuciło się na stacje benzynowe aby zatankować swoje pojazdy dopóki jest to możliwe. W mediach społecznościowych zaroiło się od zdjęć i relacji o kilometrowych kolejkach do dystrybutorów. W poniedziałek na wschodnim wybrzeżu sprzedano o niemal jedną trzecią paliwa więcej niż w poniedziałek tydzień wcześniej. Co ciekawe takie zjawisko ma miejsce także w innych regionach, które nie są wcale zagrożone brakami z powodu niedziałającego rurociągu. Nawet w rejonie zatoki meksykańskiej, gdzie znajdują się rafinerie go zaopatrujące, sprzedaż paliwa wzrosła aż o 13,1% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Najgorzej dotkniętym przez ten kryzys stanem na razie jest Północna Karolina. Niemal 15 % tamtejszych stacji odczuwa już braki w zaopatrzeniu. Sytuacja jest dużo gorsza w dużych miastach. Braki odnotowano na 61% stacji w Wilmington, niemal 60% stacji w Raleigh i 35% stacji w obszarze metropolitarnym Charlotte. Gubernator Roy Cooper już w poniedziałek ogłosił stan wyjątkowy i zawiesił stosowanie części przepisów dotyczących handlu paliwami, co ma pomóc w zaopatrzeniu stacji.

Stan wyjątkowy ogłosił również gubernator Georgii Brian Kemp, w której paliwo skończyło się na 9,4% stacji. W jego ramach zniósł podatek na benzynę aby przeciwdziałać rosnącym cenom. W rejonie metropolitarnym Atlanty już połowa stacji została bez paliwa.

Gubernator Południowej Karoliny Henry McMaster nie ogłosił stanu wyjątkowego gdyż ten został ogłoszony już wcześniej w związku z pandemią. Wykorzystał jednak przysługujące mu z tego powodu uprawnienia i wprowadził rozporządzenie zabraniające właścicielom stacji podwyższania cen.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Caller, Fox News Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij