Kilometrowe kolejki, puste zbiorniki. W USA zaczął się kryzys paliwowy Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Kilometrowe kolejki, puste zbiorniki. W USA zaczął się kryzys paliwowy

Atak hakerów na rurociąg Colonial ma bardzo poważne skutki. Na wschodnim wybrzeżu USA zaczyna brakować benzyny na stacjach.

Colonial to jeden z najważniejszych rurociągów w USA. Płynie nim z rafinerii w zatoce meksykańskiej 45% paliwa konsumowanego na wschodnim wybrzeżu USA, także tego dla linii lotniczych i wojska. Jak pisał portal Stefczyk.info w piątek doszło do ataku hakerskiego, który spowodował jego wyłączenie. Jak na razie nie wiadomo kiedy zostanie ponownie włączony.

https://www.stefczyk.info/2021/05/10/amerykanie-podejrzewaja-ze-ich-rurociag-zaatakowali-rosyjscy-hakerzy/

Wygląda na to, że spełnia się czarny scenariusz. W wielu stanach na wschodnim wybrzeżu już teraz zaczyna brakować paliwa. Sytuację pogarsza również fakt, że wielu Amerykanów rzuciło się na stacje benzynowe aby zatankować swoje pojazdy dopóki jest to możliwe. W mediach społecznościowych zaroiło się od zdjęć i relacji o kilometrowych kolejkach do dystrybutorów. W poniedziałek na wschodnim wybrzeżu sprzedano o niemal jedną trzecią paliwa więcej niż w poniedziałek tydzień wcześniej. Co ciekawe takie zjawisko ma miejsce także w innych regionach, które nie są wcale zagrożone brakami z powodu niedziałającego rurociągu. Nawet w rejonie zatoki meksykańskiej, gdzie znajdują się rafinerie go zaopatrujące, sprzedaż paliwa wzrosła aż o 13,1% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

https://twitter.com/Huge2na/status/1391920231338192910?s=20

https://twitter.com/GSuskinWSOC9/status/1391929316242563073?s=20

Najgorzej dotkniętym przez ten kryzys stanem na razie jest Północna Karolina. Niemal 15 % tamtejszych stacji odczuwa już braki w zaopatrzeniu. Sytuacja jest dużo gorsza w dużych miastach. Braki odnotowano na 61% stacji w Wilmington, niemal 60% stacji w Raleigh i 35% stacji w obszarze metropolitarnym Charlotte. Gubernator Roy Cooper już w poniedziałek ogłosił stan wyjątkowy i zawiesił stosowanie części przepisów dotyczących handlu paliwami, co ma pomóc w zaopatrzeniu stacji.

Stan wyjątkowy ogłosił również gubernator Georgii Brian Kemp, w której paliwo skończyło się na 9,4% stacji. W jego ramach zniósł podatek na benzynę aby przeciwdziałać rosnącym cenom. W rejonie metropolitarnym Atlanty już połowa stacji została bez paliwa.

Gubernator Południowej Karoliny Henry McMaster nie ogłosił stanu wyjątkowego gdyż ten został ogłoszony już wcześniej w związku z pandemią. Wykorzystał jednak przysługujące mu z tego powodu uprawnienia i wprowadził rozporządzenie zabraniające właścicielom stacji podwyższania cen.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Caller, Fox News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij