Najnowsze wiadomości z kraju

Kilkaset euro za miejsce w samolocie z Izraela. Niemcy muszą płacić za ewakuację

– Rząd niemiecki wymaga od swoich obywateli 300 euro za miejsce w samolocie z Izraela. Z drugiej strony płaci 790 000 euro niemieckiej organizacji pozarządowej na wsparcie operacji ratunkowych dla migrantów w środkowej części Morza Śródziemnego – napisał na X (dawniej Twitter) wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Jak przebiega ewakuacja Polaków z Izraela?

Arkadiusz Mularczyk mówił o ewakuacji Polaków z Izraela na antenie RMF FM:

– Koordynujemy działania na wszystkich obszarach, aby ewakuować wszystkich naszych obywateli z Izraela – mówił wiceszef MSZ.

– Wszystkie osoby, które mają polskie paszporty czy też podwójne obywatelstwo mogą liczyć ewakuację – dodawał minister.

Wiceszef MSZ został m.in. zapytany o to, ilu Polaków czeka jeszcze na ewakuację z Izraela.

– Około 750 osób już zostało ewakuowanych z Izraela. Według zgłoszeń, które otrzymaliśmy – a było to ponad dwa tysiące e-maili i telefonów, od początku ataku Hamasu na Izrael – wiemy, że około tysiąca Polaków chciało się ewakuować. Według tych danych jeszcze około 250 osób czeka na ewakuację – poinformował.

Przypomniał, że “od samego początku uruchomiliśmy most powietrzny z Izraela na Kretę, a później do Polski; uruchomione są samoloty Casa i Hercules”.

Pytany, czy na ewakuację mogą liczyć Polacy na stałe mieszkający w Izraelu, Mularczyk powiedział, że “że wszystkie osoby, które mają polskie paszporty czy też podwójne obywatelstwo mogą na taką ewakuację liczyć”. “Oczywiście są określone możliwości transportu i będziemy realizować ten transport na bieżąco” – zaznaczył.

Mularczyk był także pytany, co z Polakami, którzy przebywają lub mieszkają niedaleko lub w samej Strefie Gazy.

– Ta liczba jest znaczna, nasi obywatele są w różnych częściach Izraela. Za akcję ewakuacyjną odpowiadają polscy dyplomaci na miejscu i kontyngent żołnierzy – powiedział.

Dopytywany, czy trwają rozmowy z Izraelem w tej sprawie, wiceszef MSZ zaznaczył, że “prowadzimy rozmowy z MSZ Izraela”.

– Musimy koordynować przyloty i odloty z Izraela, bo tam wciąż trwa atak rakietowy, więc to są loty, które odbywają się w strefie pewnego rodzaju ryzyka. Ale wysłaliśmy tam najlepszych naszych żołnierzy i funkcjonariuszy – dodał.

– Prowadzimy również rozmowy z Palestyną, ale także państwami sąsiednimi – Egiptem i Jordanią. Koordynujemy działania na wszystkich obszarach, aby ewakuować wszystkich naszych obywateli – podkreślił.

Gdzie szukać pomocy w związku z ewakuacją?

Przypomnijmy, że polskie załogi samolotów CASA ewakuują pasażerów z terytorium Izraela w ramach operacji NEON. Od poniedziałku polskie załogi wykonały 10 wahadeł Kreta (Chania) – Izrael (Tel Aviv) – Kreta (Chania). Jak poinformowało w czwartek na platformie X Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 2 kolejne właśnie trwają.

W sobotę rano na Izrael rozpoczął się atak Hamasu. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet. W niedzielę po południu izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadza zmasowane ataki lotnicze na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu.

W MSZ działa centrum operacyjne, które uruchomiło infolinię, aby przyjmować zgłoszenia i udzielać informacji.

Działają dwa numery infolinii: w Polsce + 48 22 523 88 80 oraz w Izraelu + 972 372 53 111. Dostępny jest także adres e-mail: [email protected].

Źródło: inf. własne/Twitter/PAP Autor: kmz/ godl/(PAP)/red
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij