Kilkadziesiąt państw chce uczestniczyć w konferencji bliskowschodniej. “Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami” Najnowsze wiadomości z kraju

Kilkadziesiąt państw chce uczestniczyć w konferencji bliskowschodniej. “Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami”

Kilkadziesiąt państw wyraziło gotowość uczestnictwa w konferencji nt. Bliskiego Wschodu, którą w połowie lutego w Warszawie wspólnie zorganizują Polska i USA – podały w piątek służby prasowe MSZ. Wśród tematów spotkania będzie m.in. proliferacja broni rakietowej.

Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie, w dniach 13-14 lutego.

“Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony naszych partnerów i sojuszników na całym świecie. Kilkadziesiąt państw wyraziło wolę i gotowość uczestnictwa w tym konstruktywnym dialogu” – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak podkreślono, spotkanie będzie okazją do zaprezentowania własnej perspektywy państw położonych w regionie i poza nim w odniesieniu do aktualnych kryzysów regionalnych, jak również międzynarodowych działań zmierzających do ich rozwiązania.

Z informacji MSZ wynika, że uczestnicy spotkania poruszą następujące tematy: kryzysy regionalne i ich konsekwencje dla ludności cywilnej na Bliskim Wschodzie; rozwój i proliferacja pocisków rakietowych; cyberbezpieczeństwo i nowe zagrożenia w obszarze energetyki; zwalczanie ekstremizmu i jego nielegalnego finansowania. Na zakończenie spotkania zaplanowano konferencję prasową, podczas której podsumowane mają być główne wątki konferencji; przedstawione ma też być wspólne oświadczenie współprzewodniczących – Polski i Stanów Zjednoczonych.

W połowie stycznia amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Teheran uznał udział Polski w organizacji konferencji za akt wrogości; tamtejsze MSZ wezwało charge d’affaires Ambasady RP, aby zaprotestować przeciw tej konferencji. Jak podało polskie MSZ, polski dyplomata przedstawił irańskiemu resortowi spraw zagranicznych założenia planowanej konferencji.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas nie zdecydował jeszcze, czy weźmie udział w konferencji na temat Bliskiego Wschodu w Warszawie – poinformowała w czwartek agencja dpa. Niemiecki minister w Waszyngtonie rozmawiał z sekretarzem stanu Mike’em Pompeo przede wszystkim o planowanym wycofaniu się USA z układu rozbrojeniowego INF; przekonywał go, by Amerykanie nie wycofywali się z traktatu.

Pod koniec ubiegłego tygodnia rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz poinformowała, że w dniach konferencji bliskowschodniej w Warszawie Federica Mogherini będzie przebywała z wcześniej zaplanowaną oficjalną wizytą w Afryce. W niedawnym wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przekazał, że w konferencji nie weźmie też udziału Rosja.

Źródło: PAP Autor: Marzena Kozłowska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij