Najnowsze wiadomości ze świata

Kiedyś był to ulubiony szlak niemieckich nazistów. Teraz wybierają go ciężarne Rosjanki

Służby policyjne Argentyny prowadzą od środy na terenie całego kraju obławę związaną z nasilonym po rozpoczęciu wojny na Ukrainie masowym napływem kobiet ciężarnych z Rosji – podają w czwartek argentyńskie media.

Celem obławy są osoby, które prowadzą agencje podróży, luksusowe hotele oraz prywatne kliniki medyczne, do których zgłaszają się ciężarne Rosjanki – poinformował wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin”.

Cytujące policję lokalne media twierdzą, że operacja dotyczy 1200 śledztw związanych z procederem uzyskiwania obywatelstwa Argentyny przez masowo napływających do tego kraju Rosjan.

W trakcie śledztwa potwierdzono już m.in., że jedno z biur podróży pomagało ciężarnym Rosjankom w pobycie na terenie Argentyny, dopuszczając się fałszowania dokumentów, w tym m.in. pozwolenia na pobyt w tym południowoamerykańskim kraju.

Z informacji policji wynika, że jeden z hoteli w zamian za umieszczanie w nim ciężarnych Rosjanek i towarzyszących im osób miał otrzymać 6 mln dolarów od jednej z agencji turystycznych.

Od początku wojny na Ukrainie w Argentynie urodziło się kilkanaście tysięcy rosyjskich dzieci, co władze w Buenos Aires uznają za podejrzane. Według nich może chodzić o próby wyłudzenia argentyńskiego paszportu, z którym można podróżować w ruchu bezwizowym do 171 państw.

W pierwszej połowie lutego władze Argentyny zaostrzyły działania przeciwko ciężarnym przybywającym z Rosji. Szefowa argentyńskiego urzędu ds. migracji Florencia Carignado podała, że kilka Rosjanek nie zostało wpuszczonych na terytorium Argentyny, gdyż zachodziło podejrzenie oszustwa w celu nabycia obywatelstwa Argentyny. Dodała, że mogło to służyć również do działań szpiegowskich.

Posiadanie urodzonego w Argentynie dziecka daje jego rodzicom prawo do legalnego pobytu, a po dwóch latach od narodzenia potomka uprawnia do otrzymania obywatelstwa tego kraju. Wydanie paszportu Argentyny rodzicom dziecka urodzonego w tym kraju jest możliwe nawet, jeśli nigdy tam nie mieszkali.

13 lutego argentyńska policja podała, że rozbiła siatkę fałszerzy dokumentów, którzy pomagali ciężarnym obywatelkom Rosji w legalizacji ich pobytu na terenie tego kraju. W zamian za wsparcie w szybkiej legalizacji pobytu miały one płacić od 20 do 35 tys. dolarów.

Źródło: PAP Autor: Marcin Zatyka
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Strażakom spłonął wóz strażacki

0 0

Na wojskowej uczelni doszło do eksplozji. Są ranni żołnierze

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij