Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prezes NBP zdradził szczegóły

Jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych – powiedział w poniedziałek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Dodał, że pod koniec tego roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego.

Szef NBP powiedział, że inflacja na świecie wchodzi już w trend spadkowy, ale – jak zaznaczył – “dopiero w 2025 roku zejdziemy do poziomu dobrego”. Przypomniał, że inflacja światowa w 2020 roku wynosiła 3 proc., natomiast w 2022 roku była trzy razy wyższa. Podkreślił też, że wszystkie banki centralne podjęły dobre działania, ale ich efekty będą rozłożone w czasie.

“Najbliższa przyszłość to dalsze aplikowanie tej bolesnej kuracji” – wskazał, zaznaczając, że obecnie jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych.

“Chciałbym głęboko, żeby to był koniec tego roku, ale zaczniemy to robić we właściwym momencie, jak uznamy, że to jest racjonalne” – powiedział prezes banku centralnego.

Glapiński dodał, że pod koniec tego roku inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij