Najnowsze wiadomości ze świata

KGB uznało dziennikarzy za terrorystów. “Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję”

Białoruskie KGB wpisało założycieli opozycyjnego kanału informacyjnego Nexta na Telegramie, Sciapana Puciłę i Ramana Pratasiewicza, na listę osób i organizacji, mających związek z działalnością terrorystyczną.

Lista jest dostępna na stronie KGB, po raz ostatni była aktualizowana w środę. Puciła i Pratasiewicz zostali na Białorusi oskarżeni w sprawie o masowych zamieszkach.Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję Puciły i Pratasiewicza. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu.

Kanał Nexta i jego logotyp zostały uznane za materiały ekstremistyczne. Na kanałach Nexta i Nexta-Live publikowane są informacje dotyczące m.in. trwających na Białorusi protestów.

Puciła został w tym roku jednym z laureatów Nagrody im. Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski. PE zdecydował, że nagroda trafi do do demokratycznej opozycji na Białorusi, reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną – inicjatywę Swiatłany Cichanouskiej, Swiatłany Aleksijewicz, Maryi Kalesnikawej, Wolhy Kawalkawej i Weraniki Capkały oraz postaci ze świata polityki i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego: Siarhieja Cichanouskiego, Alaksandra Bialackiego, Siarhieja Dyleuskiego, Mikołę Statkiewicza oraz właśnie Puciłę.

 

Źródło: PAP Autor: Małgorzata Wyrzykowska
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij