Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o spór o prymat prawa UE nad prawem państw członkowskich. W tekście skargi do TSUE widać odwołanie do “sprawozdania na temat praworządności z 2022 r.”, którego autorzy piszą o rzekomym prześladowaniu osób LGBT w Polsce, krytykują też polski rząd za walkę z korupcją i za strategię w czasie wojny hybrydowej na granicy Polski z Białorusią.
Przypomnijmy, KE wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego 22 grudnia 2021 r.
– Powodem były wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r., w których uznał on postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP, wyraźnie kwestionując zasadę pierwszeństwa prawa UE. Celem Komisji jest zapewnienie obywatelom polskim ochrony ich praw oraz umożliwienie im korzystania z przynależności do UE na takich samych zasadach, jakie odnoszą się do wszystkich innych obywateli UE. Pierwszeństwo prawa UE zapewnia równe stosowanie prawa UE w całej Unii – argumentuje KE w opublikowanym w środę komunikacie.
Zdaniem Komisji, polski Trybunał Konstytucyjny naruszył swoimi wyrokami “ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa Unii oraz zasadę wiążącego skutku wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
W uzasadnieniu dec. KE o skierowaniu sprawy przeciwko 🇵🇱 do TSUE, w związku z rzekomym naruszeniem prawa UE przez TK, autorzy odwołują się do "sprawozdania na temat praworządności z 2022 r.". Ten dokument wygląda tak, jakby pisał go T. Piątek z B. Staszewskim i W. Czuchnowskim…
— Artur Ceyrowski (@fideista) February 15, 2023