Najnowsze wiadomości z kraju

“Każda złotówka, która wspiera rozwój dzieciaków, jest inwestycją w przyszłość”

Program 800 plus to najważniejsza umowa społeczna naszego rządu, bo to umowa z najmłodszym pokoleniem. Każda złotówka z budżetu, która wspiera rozwój tych dzieciaków, jest inwestycją w przyszłość – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym odcinku swojego podcastu.

Premier przypomniał, że we wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się piknik dla dzieci z okazji podpisania ustawy o zmianie świadczenia rodzicielskiego “Rodzina 500 plus” na “800 plus”.

“Uważam, że ta ustawa to najważniejsza umowa społeczna naszego rządu, bo to umowa z najmłodszym pokoleniem, przyszłością naszego kraju. Każda złotówka z budżetu, która wspiera rozwój tych dzieciaków, jest inwestycją w przyszłość także tych, którzy nie mają własnych dzieci” – ocenił szef rządu.

Morawiecki zaznaczył w podcaście, że w przestrzeni publicznej “bardzo często wracają tyrady o nieskuteczności programu”. “Najczęściej powtarzany argument to kwestia dzietności. Powtórzę to po raz nie wiem który: program 500 plus powstał po to, by dzieciom żyło się lepiej. Dzięki 500 plus ubyło dzieci, które nie jeżdżą na wakacje, bo nie stać na to ich rodziców, nie rozwijają swoich talentów i pasji, bo nie stać na to ich rodziców czy opiekunów, wreszcie wstydzą się iść do szkoły w butach po starszym rodzeństwie” – wyjaśnił.

Premier podkreślił, że jednym z celów programu było to, żeby rodziło się więcej dzieci. “Ale czy możemy powiedzieć, że gdyby jego nie było, to tych dzieci byłoby więcej lub tyle samo? Ja raczej przypuszczam, że pewnie mniej” – ocenił.

Dodał, że dzięki programowi przybyło dzieci, które “z uśmiechem na ustach odbierają nagrody za osiągnięcia sportowe, naukowe czy kulturalne, które poznają swój kraj i nie mają kompleksów wobec kolegów z innych krajów Europy i nie muszą mieć”.

“Sytuacja się odwróciła. Polskie dzieci są jednymi z najmniej narażonych na ubóstwo w całej UE – patrzę na unijne statystyki – a co jeszcze ważniejsze, są bardziej bezpieczne” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Źródło: PAP Autor: Iwona Żurek
Fot. PAP/Adam Warżawa

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij